Swoje domu ogrzewamy wszyscy. Wszyscy próbujemy pozbyć się powietrza zanieczyszczonego i nikt z nas nie chciałby tracić ciepła powietrza w kominach. Jednak tak niewielu posiada systemu rekuperacji. Czym one są i w jaki sposób działają?
Często, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w naszych domach stosujemy co raz lepsze systemu, które zapewniają ciepło, używamy izolacji. Bardzo często przy tym wszystkim i tak tracimy masę ciepła i narażamy się tym samym na niepotrzebne koszty. Czy rekuperacja może nam w tym pomóc? Spróbujemy znaleźć na to pytanie odpowiedź, jednak aby w ogóle zrozumieć czym ona jest, musimy wyjaśnić pojęcie wentylacji.
Na jakiej zasadzie działa wentylacja grawitacyjna?
Stosując się do zasad fizyki, łatwo jest wyjaśnić, na jakiej zasadzie działa wentylacja grawitacyjna. Zasada jest prosta, ciepła powietrze, które ogrzewane jest w domu jest ma mniejszą gęstość, niż powietrze zimne, dzięki czemu jest od niego lżejsze. Zatem w momencie, kiedy chłodne powietrze dostaje się z zewnątrz do środka domu, ciepłe powietrze jest wypychane i wędruje ku górze.
Właśnie dlatego, że ciepło jest w górnej części pomieszczenia, tam też znajdują się pionowe kanały wentylacyjne. Tymi kanałami ciepło odprowadzane jest na zewnątrz, a chłodne powietrze, które dostało się z zewnątrz, zaczyna się ogrzewać i wędrować ku górze.
Czym jest rekuperacja?
Skoro wiemy już, że wentylacja działa na zasadzie wymiennika ciepła (zimne wpada, ciepłe ucieka), zapewniając świeże powietrze wewnątrz budynku, łatwiej nam będzie zrozumieć czym jest rekuperacja oraz na jakiej działa zasadzie.
Proces rekuperacji mówiąc fachowo jest to proces odzyskiwania energii termicznej gazów wylotowych (ciepła, które ucieka nam przez kanał wentylacyjny) po to, aby móc je później wykorzystać.
Taki proces może zachodzić w wielu różnych urządzeniach, które mogą posiadać różne przeznaczenie, jednak będzie określony rekuperatorem.
Jak działa rekuperacja?
Poznaliśmy już fachowe pojęcie odzysku ciepła, to teraz spokojnie można wytłumaczyć to na tak zwany chłopski rozum. Jak działa rekuperacja?
Raczej każdy z nas w jakiś sposób ogrzewa swój dom czy też mieszkanie. Bez znaczenia jest to czy jest to ogrzewanie z miasta, gazowe, na węgiel… czy puszczamy z komina biały dym. Istotny jest sam fakt ogrzewania.
W momencie więc kiedy ogrzewamy pomieszczenia, (wróćmy teraz na chwilę do pojęcia wentylacji) ciepłe powietrze unosi się ku górze, a na dole pomieszczeń zastępowane jest zimniejszym. W taki sposób to, co ogrzaliśmy, zaraz ucieka nam na zewnątrz. Fajnie, że dzięki wentylacji mamy czyste powietrze w domu, jednak naraża nas ona na duże straty ciepła.
I tutaj właśnie wkracza rekuperacja. Proces ten sprawia, iż z ciepłego i mówiąc kolokwialnie zabrudzonego powietrza odzyskiwane jest ciepło i z powrotem wprowadzane do budynku. Dzięki temu, minimalizujemy straty ciepła.
Jaka jest zaleta montażu rekuperacji?
Przepływ powietrza jaki zapewnia proces rekuperacji, zapewnia przede wszystkim komfort użytkowania pomieszczeń, czyli po prostu komfort życia, jako, że spędzamy niemal jego trzy czwarte w zamkniętych pomieszczeniach, z niewystarczającą ilością powietrza ciepłego.
Dzięki procesom, wilgoć z mieszkania uchodzi, natomiast powietrze nawiewane jest wciąż ciepłe i czyste za pomocą filtrów. Zużyte powietrze natomiast uchodzi na zewnątrz.
Oszczędzamy również pieniądze, ponieważ nie marnujemy ciepła. Dzięki odpowiedniemu użytkowaniu kominów do wentylacji grawitacyjnej, stajemy się także bardziej ekologiczni.
Instalacja rekuperatora w domu – kiedy podjąć decyzję?
Instalacja rekuperacji oraz wentylatora powinna zostać zaprojektowana jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych remontów, które gdy już dom będzie stać gotowy, mogą okazać się wielkie, a przy tym kosztowne. Dom z rekuperacją zapewnia dopływ świeżego powietrza oraz ciepła do pomieszczeń, jednak należy o tym myśleć już od samego początku. Jest to jedna z niewielu wad, jakie posiada wentylacja z odzyskiem ciepła.
Czy kanał wentylacyjny jest potrzebny do zamontowania systemu rekuperacji?
Jak już zostało wspomniane, rekuperacja Twojego domu nie obędzie się bez wymiany powietrza oraz ogrzewania domu. Zatem, aby móc w ogóle myśleć stałym dopływie świeżego powietrza z zewnątrz oraz ciepła do domu, należy zadbać o poprawne zamontowanie instalacji wentylacyjnej i uwzględnienie jej w projekcie domu. Zatem odpowiadając na pytanie, czy kanał wentylacyjny jest potrzebny do zaistnienia rekuperacji w domu, można powiedzieć, iż jest on wręcz niezbędny.
Energooszczędny komfort zdrowego domu – jak o niego dbać?
Wentylacja mechaniczna, rekuperacja, ruch powietrza, system wentylacji grawitacyjnej – aby to wszystko mogło prawidłowo działać, należy o to dbać. W jaki sposób zadbać o prawidłowe funkcjonowanie rekuperatora? Przede wszystkim należy (zgodnie z zaleceniami producenta oraz jakością powietrza) wymieniać filtr.
Drugim elementem, o jaki należy zadbać jest wymiennik ciepła. On również ma dużo kontaktu ze strumieniem zabrudzeń usuwanego powietrza, a zabrudzony może prowadzić do nieprawidłowego działania. Należy go myć pod strumieniem ciepłej wody.
Ile kosztuje rekuperacja?
Koszty związane z systemem wymiany powietrza w pomieszczeniach oraz czerpania energii z powietrza mogą wahać się od 7 do nawet 25 tysięcy.