Nadmierna potliwość jest to sytuacja w której następuje nadmierne wydzielanie potu przez gruczoły potowe w stosunku do ilości jaka jest potrzebna celem utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Problem może dotyczyć całego ciała lub lub tylko niektórych obszarów. Problem nadmiernego pocenia się może być niewygodny i krępujy, dlatego wiele osób nigdy nie szuka pomocy. Leczenie nadpotliwości (takie jak specjalne antyperspiranty i terapie zaawansowane technologicznie) oferuje różne opcje. Możesz zmniejszyć objawy i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Rodzaje nadpotliwości

Wyróżnia się dwa typy nadpotliwości.

Pierwotna nadmierna potliwość – mówimy o niej wtedy, gdy problem ten nie ma przyczyny medycznej. Dodatkowo, gdy nie występuje jako skutek wzrostu temepratury ciała czy też aktywności fizycznej, Jeśli nadmierne wydzielanie potu nie ma przyczyny medycznej, nazywa się to pierwotną nadpotliwością. Może być przynajmniej częściowo dziedziczna.

Wtórna nadmierna potliwość – jest to sytuacja w której nadpotliwość spowodowana jest stanem chorobowym. 

Objawy nadmiernej potliwości

Objawów tego przykrego problemu nie sposób przeoczyć, są to m.in.:

  • lepka i wilgotna skóra stóp i dłoni,
  • nadpotliwość w nocy,
  • możliwy przykry zapach,
  • mokre pachy lub pachiwny,
  • konieczność zmiany odzieży w ciągu dnia.

Nadmierna potliwość – przyczyny

Menopauza (klimakterium)

Okres przekwitania u kobiety wiąże się z dużymi zmianami hormonalnymi, a tym samym pojawieniem się różnych objawów. Jednym z nich są nocne poty, zwiększona potliwość, uderzenia gorąca i chwilowe problemy z termoregulacją organizmu.

Choroby tarczycy

Nadczynność tarczycy może objawiać się problemem z koncentracją, problemami ze snem, kołataniem serca, wydzielaną większą ilością potu i utratą masy ciała.

Dysautonomie układu nerwowego

Silny lub długotrwały stres mogą zbyt mocno pobudzić współczulny układ nerwowy. Osoby te mogą borykać się ze zwiększoną aktywnością gruczołów potowych skóry dłoni i stóp czy okolicy pachowej.

Cukrzyca

Jednym z objawów cukrzycy jest wzmożona potliwość. Jest to związane z hipoglikemią lub neuropatią nerwów obwodowych. Problem dotyka szczególnie okolicy twarzy lub górnej części ciała. U kobiet przykrą konsekwencją tego może być spływający z twarzy makijaż, co wpływa na samooocenę i samopoczucie.

Niektóre leki na receptę

Jako działanie niepożadane części leków, w tym niektórych leków przeciwdepresyjnych może występować porblem nadpiernej potliwości.

Nowotwory złośliwe

Nadmierna potliwość ciała występuje także w chorobach takich jak m.in. białaczka, guz chromochłonny czy chłoniak. Warto pamiętać, że problem ten jest jednym z wielu objawów, który dotyka te osoby.

Leczenie nadpotliwości

Istnieje kilka metod leczenia możliwych do zastosowania przez osoby, które botykają się z nadmiernym poceniem się.

Antyperspiranty

Podstawowym i pierwszym wyborem jest klasyczny antyperspirant. Dostępne w drogeriach i aptekach specjalnie dedykowane dla osób z natężonym wydzielaniem potu. W ich składzie znajdują się sole glinu, które regulują gruczoły wydzielające pot i niwelują nieprzyjemny zapach.

Jonoforeza

Okolicę zabiegową poddaje się działaniu prądu elektrycznego o niewielkim natężeniu. Po około 10 seriach zabiegów problem przemoczonych ubrań powinien zdecydowanie ulec zmniejszeniu.

Laser

Przed zabiegiem wymagana jjest skonsultowanie się z lekarzem, który wykluczy przeciwwskazania. Obszar na ciele dotknięty potliwością poddaje się naświetlaniu wiązką światła laserowego gruczołów potowych. Procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Efety zwykle są widoczne już po jednym zabiegu.

Toksyna botulinowa

Najbardziej popularna metoda stosowana w Polsce. Zabieg polega na ostrzyknięciu okolicy ciała pacjenta preparatem z toksyny botulinowej typu A. Dzięki temu dochodzi do zablokowania nerwów akywujących gruczoły potowe. Efekt utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy.

Tabletki na pocenie

Jeśli problem nadmiernej potliwości dotyczy całej powierzchni ciała dostępne są specjalne preparaty przyjmowane doustnie. Można je przyjmować tylko wtedy, gdy nadmierne pocenie nie jest wynikiem toczącej się choroby w organizmie. W ich składzie znajdziemy różnego rodzaju zioła. Na efekty zwykle trzeba poczekać 2-4 tygodnie

Na co zwrócić uwagę na co dzień

Co warto robić?

  • nosić luźne ubrania, najlepiej przewiewną odzież z naturalnych materiałów
  • noś skarpetki pochłaniające wilgoć i zmieniaj skarpetki co najmniej dwa razy dziennie, jeśli jest taka potrzeba,
  • noś skórzane buty i staraj się zmieniać obuwie na inne, jeśli problem dotyczy potliwości stóp
  • dbaj o higienę osobistą.

Czego lepiej unikać?

  • nie nosić obcisłych ubrań ani tkanin syntetycznych – np. nylonu,
  • nie noś zamkniętych butów ani butów sportowych, które mogą powodować eskalację problemu,
  • nie rób rzeczy, które mogą zwiększać potliwość – na przykład picie alkoholu lub spożywanie pikantnych potraw.