Co należy wiedzieć o wybudowaniu i zaplanowaniu kosztów nowego domu? Zobacz, jak wygląda budowa domu krok po kroku.

Budowa domu od podstaw to ciężkie zadanie. Od czego zacząć? Pomiędzy poszukiwaniem odpowiednich kosztów, wyborem gruntu i architekta, po końcowy projekt, należy rozważyć kilka kroków. W dzisiejszym poradniku pokażemy, o jakich krokach mowa.

Początkowy etap budowy domu – zbieranie funduszy

Ile kosztuje budowa domu? Każdy projekt budowy domu zaczyna się od poszukiwania odpowiedniego finansowania. Podobnie jak w przypadku każdego projektu nieruchomości,  to etap, w trakcie którego należy ocenić swoje zasoby i potencjalną wielkość wkładu osobistego.

Jest to również czas na oszacowanie kosztów związanych z budową mieszkania, możliwością wzięcia kredytu i innych opłat związanych z takim projektem. Na tym etapie należy również zwrócić uwagę na możliwą pomoc finansową władz publicznych, z których można korzystać w ramach specjalnych programów.

Najlepszym punktem do rozpoczęcia poszukiwań zasobów finansowych jest spotkanie z doradcą finansowym we własnym banku, aby poznać swoją aktualną zdolność kredytową. Warto dowiedzieć się również o istniejących dotacjach oferowanych przez daną gminę lub województwo. Niektóre programy zapewniają znaczącą pomoc w zależności od technologii budowy domów, np. konstrukcji energooszczędnych o znacznie niższych kosztach ocieplenia.

Budowa domu jednorodzinnego – znalezienie gruntu

Czekając na znalezienie firmy specjalizującej się w budowie domów, należy podjąć się zakupu działki, umożliwiającej zagospodarowanie jej pod standardy Twojego przyszłego domu. W przypadku działek budowlanych trudno powiedzieć, czy jedna opcja może być preferowana kosztem innych. Najważniejsze, aby wybrana przez Ciebie ziemia odpowiadała Twoim potrzebom pod względem lokalizacji, potrzeb i środków.

Zgodnie z tą logiką zalecamy skorzystanie z wiedzy inżyniera geotechniki w celu zbadania podłoża gruntu, na którym ma być postawiony dom. Ten warunek jest konieczny, wiedząc, że niektóre grunty nie nadają się do prac budowlanych lub są po prostu drogie w stawianiu na nich fundamentów. Należy pamiętać, że projekt budowlany musi zostać odpowiednio udokumentowany, także pod względem gruntu, od którego zależy, czy wydane może zostać pozwolenie na budowę.

Dobrym pomysłem jest uwzględnienie charakterystyki terenu, niezależnie od tego, czy jest nachylony, z daleka od innych parceli, czy w pobliżu sąsiedztwa. Tak samo jest z jego powierzchnią, która musi być pokaźna, aby zostawić np. miejsce na ogród. Na koniec warto przestudiować orientację gruntu, wiedząc, że ma to wpływ na zużycie ogrzewania.

Projekt domu – określ swoje potrzeby

Kolejny etap, który związany jest z wyobrażeniem sobie przyszłego domu w zależności od liczby mieszkańców, sposobu życia domowników, poziomu komfortu, do którego dążymy. Decydując się na budowę domu, definiujemy przestrzeń według swoich upodobań i aspiracji. Krok ten ma ogromne znaczenie i powinien odzwierciedlać to, czego naprawdę oczekujemy od swojego domu.

Warto w tym miejscu przeprowadzić rozmowy z wykonawcą, który będzie towarzyszył w trakcie całego procesu budowy. Będzie w stanie udzielić cennych porad, ustalając przyszły wygląd domu w zależności od:

  • Ilości pięter – parterowy, czy kilkupiętrowy;
  • Konstrukcji dachu;
  • Pożądanej powierzchni mieszkalnej w m2;
  • Liczby pomieszczeń;
  • Garażu;
  • Stylu architektonicznego;
  • Potencjalnych materiałów budowlanych;
  • Zabudowy poza domem (ogród, basen).

Chociaż można zaangażować swojego wykonawcę, określenie konkretnych potrzeb zależy zasadniczo od Ciebie. Na tym etapie profesjonalista będzie pełnił wyłącznie rolę doradczą.

Dom krok po kroku – przeprowadzenie formalności i kontroli administracyjnych

Budowa domu uzależniona jest od formalności administracyjnych. Należy udać się do Urzędu Gminy, aby dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć i jakie dokumenty dostarczyć w ramach realizacji projektu budowy domu. Wizyta ta umożliwi również zapoznanie się z dokumentami, bez których nie będzie można wydać pozwolenia na budowę.

Jak wybudować dom? – znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej

Po zdefiniowaniu potrzeb domowników i dopełnieniu formalności administracyjnych należy znaleźć odpowiedniego wykonawcę, który będzie towarzyszył w przeprowadzeniu całego projektu. Może to być konkretna ekipa budowlana z kierownikiem projektu lub architekt. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, dowiedz się wystarczająco dużo o danym profesjonaliście, którym jesteś zainteresowany.

Podobnie radzimy poprosić o kosztorys każdego potencjalnego wykonawcy. Chodzi o to, aby porównać ze sobą oferty, wybierając specjalistę, którego propozycja wydaje się bliższa ustalonym potrzebom. Zapoznanie się z oferowanymi materiałami, harmonogramem prac i rzeczonymi gwarancjami czy ubezpieczeniami jest obowiązkowym etapem, bez którego ciężko ruszyć z ostatecznym punktem.

Czas wybudować dom – inwestycja w przyszłość?

Jak wygląda budowa domu? Gdy tylko uzyskane pozwolenia zostaną wydane, a odpowiedni wykonawca znaleziony, można rozpocząć roboty budowlane. W trakcie budowy domu wiele osób będzie zaangażowanych w cały projekt. Zależnie od potrzeb architekt lub kierownik budowy zapewni przestrzeganie ustalonych specyfikacji (stan surowy otwarty lub stan surowy zamknięty), harmonogramu i budżetu.

W tym celu konieczne będą liczne spotkania na miejscu i raporty. Po zakończeniu budowy, spotkanie końcowe wraz z inspekcją budowlaną umożliwi wyraźne udokumentowanie skończonego projektu, możliwych wad znalezionych w protokole odbioru i wielu więcej. Ostatecznie możesz mieć pewność uzyskania kluczy do nowego domostwa, w którym można zamieszkać lub zainwestować, prężnie działając na opłacalnym rynku nieruchomości.