Ciąża to piękny okres, który pomaga młodej mamie i przyszłemu tacie przygotować się do nadchodzących zmian. Co jeść w ciąży, aby zapewnić rozwijającemu się dziecku odpowiednie witaminy?

Kwas foliowy powinien zagościć na stałe w diecie kobiet przygotowujących się do zajścia w ciąże, jak również ciężarnych. Bardzo ważna jest również prawidłowa dieta w ciąży. Wpłynie to bowiem na rozwój dziecka. Co jeść w ciąży? Czego nie jeść w ciąży? Oto kilka wskazówek, które każda kobieta powinna wziąć pod uwagę.

Prawidłowa dieta w ciąży

W czasie ciąży należy dbać o regularne wizyty u ginekologa, który będzie sprawdzał to, jak rozwija się płód. Wizyty odbywają się nie co trymestr, ale praktycznie co miesiąc. Pod koniec spotkania z lekarzem są częstsze. On również może powiedzieć, jak powinna wyglądać dieta ciężarnej. 

Na samym początku należy przypomnieć wszystkim kobietom, że zasada „należy jeść za dwóch” nie jest prawdą. Odżywianie w ciąży polega na dostarczeniu odpowiednich makro i mikro składników, które będą w stanie zapewnić prawidłowy rozwój płodu. Jedzenie za dwóch może powodować tylko niepotrzebny przyrost masy ciała ciężarnej kobiety. Po porodzie zgubienie tych kilogramów może okazać się problematyczne. Zdrowa dieta dla kobiet w ciąży powinna opierać się m.in. o doskonale znaną wszystkim piramidę żywienia.

Co jeść w ciąży? Dieta kobiet w ciąży

Odpowiednia dieta opiera się o produkty zbożowe. To także mleko i produkty mleczne. W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na warzywa i owoce, które są źródłem wielu witamin i składników odżywczych. Zbilansowana dieta pozwala na spożywanie mięsa, jaj, ryb oraz zdrowych tłuszczy. Wszystkie wymienione tutaj produkty spożywcze bogate są w żelazo, wapń, czyli bardzo ważne pierwiastki , które muszą być obecne w jadłospisie kobiety w każdym trymestrze ciąży. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że prawidłowy przebieg ciąży ważny jest już od pierwszego dnia. Każda kobieta powinna także pamiętać o tym, że już od pierwszych tygodni ciąży wzrasta zapotrzebowanie na energię. Na początku może niewiele – ok. 250-300 kcal. Jednak z każdym trymestrem to zapotrzebowanie będzie coraz większe.

Co jeść w czasie ciąży w przypadku cukrzycy?

Fakt, że kobieta nigdy nie miała cukrzycy nie oznacza, iż w okresie ciąży nie będzie miała z nią do czynienia. Niejedna przyszła mama może ze zdumieniem odkryć, że cierpi na taką dolegliwość, która może minąć po porodzie. Te panie muszą pamiętać o tym, że zdrowa dieta w ciąży przy cukrzycy powinna ograniczyć spożywanie tłuszczów oraz cukrów.

 Najważniejsze jest to, aby bazować na produktach, które mają niski indeks glikemiczny. Cukrzyca ciążowa pozwala na spożywanie produktów, które bogate są w białko, węglowodany złożone, błonnik, a także zdrowe tłuszcze, produkty mleczne. Szczególnie te dwa ostatnie powinny mieć niskie IG. Dla przykładu można podać, że idealnie sprawdza się brązowy ryż, pieczywo razowe i grube kasze.

Co jeść w ciąży? Czego nie jeść w ciąży?

Na liście produktów, które są dozwolone, można wymienić: pieczywo pełnoziarniste, makaron i brązowy ryż, dobrej jakości ryby, ugotowane mięso (lepiej unikać smażonych produktów, ponieważ kobietę może męczyć zgaga),  oliwa z oliwek lub olej, nasiona roślin strączkowych. Można także pokusić się na kakao, pistacje oraz sezam.

Dbając o prawidłowy rozwój dziecka, chcąc uniknąć przedwczesnego porodu, należy w swojej codziennej diecie unikać słodyczy, słodkich napojów. Lepiej zrezygnować ze spożywania słodkich owoców, produktów pszennych (np. biały makaron), słodkich soków. W ten sposób można bowiem dużo przytyć, a na dodatek można zaszkodzić maluszkowi rozwijającemu się w kobiecym łonie. Dotyczy się to szczególnie kobiet, które mają cukrzycę ciążową. 

W trakcie ciąży lepiej unikać tłustych mięs. Lepiej postawić na chude mięso (np. filet z kurczaka). Dla kobiet ciężarnych bardzo ważne są również odtłuszczone wersje produktów mlecznych. W pierwszym trymestrze ciąży trzeba zadbać o dietę. Ma ona bowiem największy wpływ na to, jak dziecko będzie się rozwijać.

Wiele kobiet w ciąży ma tzw. zachcianki. Bardzo chciałby coś zjeść, ale znajduje się to na liście zakazanych. Pomimo przemożnej chęci, należy z tego zrezygnować. Ten jeden jedyny kaprys może mieć bowiem ogromny wpływ na to, co będzie działo się z maluchem i jego mamą w kolejnych miesiącach. Jest jednak wiele innych zdrowych przysmaków, które będą w stanie zaspokoić potrzeby jedzeniowe ciężarnej, która musi się prawidłowo odżywiać także w okresie karmienia.