Opryszczka stanowi ogromny problem dla dzieci i nastolatków. Może wpływać na ich poczucie wartości i pewność siebie. Warto wiedzieć, co na opryszczkę u dzieci sprawdzi się najlepiej. Sprawdź, co użyć!

Wirus opryszki jest niezwykle populary i powszechnie występuje wśród ludzi. Nie da się jednak nie zauważyć, że zdecydowanie największe problemy wywołuje u dzieci i nastolatków, którzy wyjątkowo cierpią z powodu jego obecności. Warto więc wiedzieć, jakie środki użyć i jak pomóc dziecku, aby nieco ulżyć mu w tym trudnym dla niego okresie. Co na opryszczkę u dzieci najlepiej zastosować?

Czym jest opryszczka? Co powoduje wirus opryszczki u dzieci?

W przypadku opryszczki pospolitej ma się do czynienia ze zwykłą chorobą zakaźną, którą wywołuje wirus herpes simplex. Wiedzieć trzeba, że występują dwa rodzaje opryszczki. Opryszczka jest chorobą, którą najczęściej wywołuje wirus hsv-1 i manifestuje swoją obecność głównie na błonie śluzowej jamy ustnej i spojówkach. Hsv-1 u dzieci zwykle pojawia się po zarażeniu drogą kropelkową. Dzieci najczęściej zarażają się kichając na siebie, lub po prostu rozmawiając ze sobą. Co bardzo ważne, dziecko nie musi mieć aktywnej postaci opryszczki, aby zarażać. Z drugiej strony wirus hsv-2 objawia się głównie na narządach płciowych. Do zakażenia wirusem opryszczki typu 2 dochodzi w wyniku kontaktu seksualnego.
U kogo głównie występuje opryszczka? Opryszczka to choroba stosunkowo powszechna, która pojawia się u sporej części populacji. Rzecz jasna opryszczka genitalna jest rzadsza ze względu na sposób przekazywania wirusa. Jak wynika z badań, wirusem opryszczki pospolitej może być zakażonych nawet 80% ludzi na świecie, zarówno dorosłych i dzieci starszych oraz niemowląt. Oczywiście u większości z nich nie występują żadne objawy choroby.

Opryszczka u dzieci – objawy i leczenie

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda leczenie opryszczki u dzieci, warto najpierw zastanowić się, jakie są objawy infekcji. Czym charakteryzuje się np. opryszczkowe zapalenie jamy ustnej?
Objawami ogólnymi, które występują, gdy trwa opryszczka u dzieci, może być gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, a także osłabienie organizmu. Najczęściej pojawia się jednak opryszczka nawrotowa, podczas której występują objawy charakterystyczne dla tej choroby w postaci zmian skórnych. Nie ma znaczenia czy jest to opryszczka wargowa, czy opryszczka narządów płciowych, zawsze przebieg opryszczki jest podobny, czyli pojawia się charakterystyczny pęcherzyk, który wypełnia płyn surowiczy. Po jego pęknięciu na skórze powstanie bolesna ranka.

Jak wygląda leczenie opryszczki?

Opryszczka na ustach u dzieci może pojawić się właściwie z dnia na dzień. Warto wiedzieć, że ze względu na zmiany hormonalne objawy opryszczki u dzieci zwykle są bardzo gwałtowne i niezwykle negatywnie wpływają na dziecko. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców chce wiedzieć, jak pozbyć się opryszczki. Czy lepiej zastosować leczenie miejscowe, czy leczenie przeciwwirusowe?
Przede wszystkim podczas opryszczki należy pamiętać, aby nie stosować na własną rękę antybiotyków. Wystąpienie opryszczki nie jest spowodowane bakteriami, lecz to wirus opryszczki atakuje organizm. Bez względu na postać zakażenia wirusem opryszczki poleca się środki pomagające w łagodzeniu objawów opryszczki. Podczas leczenia opryszczki u dziecka należy stosować kremy wzmacniające i regenerujące skórę, lecz również zawierające w sobie substancje hamujące podział wirusa. Często poleca się także tabletki na opryszczkę, które powinny brać dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Jeśli u dziecka pojawią się objawy ogóle, należy zastosować leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Warto pamiętać, że leki na opryszczkę powinny być brane jedynie pod opieką lekarza. Szczególnie w sytuacji, gdy leczona będzie opryszczka u niemowlaka.

Co na opryszczkę u dzieci z domowej apteczki – domowe sposoby na opryszczkę

Bardzo często, gdy pojawiają się objawy opryszczki w jamie ustnej lub na skórze wiele osób chce zastosować domowe środki zamiast leków. Czy jest to w ogóle możliwe, aby w taki sposób pokonać wirus opryszczki wargowej? Wiedzieć trzeba, że opryszczkę błony śluzowej jamy ustnej i skóry zwalczyć mogą jedynie środki farmakologiczne. Metody domowe mogą przynieść złagodzenie objawów i spowodować chwilową ulgę, lecz bardzo szybko objawy powrócą. Podstawą są skuteczne leki przeciwwirusowe.

Czy można usunąć wirusa opryszczki z organizmu?

Podstawą opryszczki jest zakażenie wirusem. Czy po wyleczeniu objawów da się go usunąć z organizmu? Niestety nie ma takiej możliwości i wirus pozostanie w ciele już na zawsze. Oczywiście nie oznacza to, że opryszczka zwykła pojawiać się będzie regularnie. Najczęściej wirus zostaje w stanie uśpionym.