Wiele kobiet przywiązuje szczególną uwagę do odżywiania w okresie ciąży. Czy kofeina i picie kawy mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka? Sprawdź, czy w ciąży można pić kawę i jakie konsekwencje może to nieść dla zdrowia przyszłej matki oraz płodu!
Ciąża to bardzo ważny etap życia każdej kobiety. Przyszłe mamy przywiązują więc szczególną uwagę do prowadzonego, możliwie jak najbardziej zdrowego trybu życia. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastawia się, czy w ciąży można pić kawę? Czy należy bezwzględnie rezygnować z kawy? Czy picie kawy wpływa na układ nerwowy dziecka? W dalszej części tekstu zawarliśmy szereg istotnych informacji i porad, które wyjaśnią Ci, jaki wpływ może mieć spożywanie kawy w okresie ciąży!
Czy picie kawy w ciąży jest bezpieczne dla dziecka?
Dbałość o zdrowie w trakcie ciąży jest szczególnie istotna dla rozwoju płodu. Wiele kobiet zastanawia się więc, czy picie kawy w ciąży jest dozwolone? Zdaniem ekspertów spożywanie słabej kawy przez kobiety w ciąży jest całkowicie bezpieczne i nie powinno mieć negatywnego wpływu na rozwój dziecka. W okresie ciąży należy jednak wyjątkowo uważać na dawki kofeiny, jakich dostarczamy do naszego organizmu. Zbyt mocna kawa może spowodować skutki uboczne w postaci nadmiernej aktywności dziecka. Podsumowując, czy w ciąży można pić kawę? Możesz swobodnie pozwolić sobie na spożycie jednej, czy dwóch niewielkich filiżanek kawy (delikatnej), nawet będąc w ciąży!
Jaką ilość kawy można pić w ciąży? Jaka dawka kofeiny uznawana jest za bezpieczną?
Ciąża wcale nie musi oznaczać kompletnej rezygnacji ze spożycia kawy, czy to rozpuszczalnej, czy też espresso. Zdaniem ekspertów konieczne jest bowiem ograniczenie spożycia tego napoju. Lekarze są zgodni co do tego, że bezpiecznym rozwiązaniem może być spożycie od 200 mg do 300 mg kofeiny dziennie. W praktyce oznacza to, że możesz pić około dwóch, maksymalnie trzech filiżanek pysznej kawy dziennie bez obaw o swoje zdrowie. Poszczególne odmiany kawy także różnią się ilością kofeiny, dlatego kawa rozpuszczalna może mieć mniej lub bardziej istotny wpływ na zdrowie, aniżeli latte, czy kawa ziarnista.
Sprawdź, jakie mogą być negatywne skutki spożywania kofeiny w ciąży?
Skoro odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy w ciąży można pić kawę, warto uzmysłowić sobie, że nadmierne spożycie kawy może mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia przyszłej mamy oraz rozwój płodu. Zdaniem lekarzy zawarta w niej kofeina może powodować zaburzenia przepływu krwi w łożysku oraz ograniczać proces dostarczania substancji odżywczych do organizmu dziecka. W skrajnych przypadkach nadmierne spożycie kofeiny może doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu, czy też poronienia. Zaznaczmy jednak, że nie istnieją konkretne badania, które wskazywałyby wprost, że spożycie kawy w ciąży bezpośrednio zaburza przebieg ciąży.
Jakie inne napoje posiadają w swoim składzie kofeinę?
Warto pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale także w innych produktach spożywczych. Wiele osób może nie mieć pojęcia, że kofeina zawarta jest również w innych często spożywanych płynach, takich jak herbata, czy kakao. Dużą zawartością kofeiny cechują się również napoje energetyczne, czy cola, a nawet ubóstwiana przez rzesze osób na całym świecie słodka czekolada! Zamiast wyboru kawy warto postawić więc na naturalne soki, czy wodę mineralną.
Czym zastąpić kawę? Jakie inne napoje zamiast kawy są dozwolone dla kobiet w ciąży?
Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy? W takim razie uważnie przeczytaj ten fragment tekstu! W trakcie ciąży możesz bowiem sięgnąć po kawę bezkofeinową lub równie smaczną kawę zbożową. W odróżnieniu od naturalnej kawy z ekspresu, kawa parzona nie posiada istotnej ilości kofeiny, a co za tym idzie, jest w pełni bezpieczna dla matki oraz rozwijającego się dziecka. Warto przy tym podkreślić, że szczególnie warto wybierać wysokiej jakości kawę, która jest zdrowa i dostarczy cennych, w pełni naturalnych składników odżywczych. Podczas ciąży, zamiast kawy możesz postawić też na naturalne napoje. Dobrym rozwiązaniem może być zdrowy sok owocowy lub delikatna herbata.
Czy w ciąży można pić kawę? Kawa zbożowa, kawa bezkofeinowa czy może lepiej herbata?
W powyższych akapitach szerzej wyjaśniliśmy, czy w ciąży można pić kawę. Odpowiedź jest prosta – można, ale w ograniczonych ilościach! Zawarta w kawie kofeina może negatywnie wpływać na przebieg ciąży, ale także powodować dolegliwości u przyszłej mamy. Co do zasady w czasie ciąży warto zmniejszyć nieco spożycie do dwóch, czy trzech niewielkich filiżanek, czyli około 200 – 300 ml kawy dziennie. Ciekawym pomysłem może być również sięganie po kawę bezkofeinową, czy też zbożową. Tego rodzaju kawa zawiera bardzo małe ilości kofeiny, a więc jej wpływ na zdrowie i samopoczucie nie będzie w żaden sposób odczuwalne.