Zaznacz stronę

Usamodzielniając się, zdecydowana większość z nas prędzej czy później stanie przed trudnym wyborem: lepiej zdecydować się na zakup domu, czy też mieszkania? Jak się okazuje, w 2022 roku wiele zależy już tylko od naszych preferencji. Zastanówmy się zatem: mieszkanie czy dom – co wybrać?

Usamodzielniając się, zdecydowana większość z nas prędzej czy później stanie przed trudnym wyborem: lepiej zdecydować się na zakup domu, czy też mieszkania? Obie możliwości mają swoje niezaprzeczalne plusy i minusy, dlatego decyzję należy dokładnie przemyśleć. Dziś podpowiadamy, na co zwrócić uwagę poszukując ciekawej oferty sprzedaży domu, lub też mieszkania.

Nad czym namyślić się , wybierając dom lub mieszkanie?

Podstawową kwestią, jaką musimy rozstrzygnąć, zanim zdecydujemy, czy wystarczy nam mieszkanie w bloku, czy też jednak lepszym wyborem będzie własny dom jednorodzinny, jest to, czego tak naprawdę oczekujemy od naszego nowego mieszkania. W jakich okolicznościach chcemy mieszkać (nie tylko dziś, ale również za 20, czy 30 lat)?

Pamiętać bowiem musimy, że jedną z podstawowych różnic między domem a mieszkaniem jest ich lokalizacja. O ile domy znajdują się bowiem zazwyczaj na obrzeżach miast i aglomeracji, o tyle mieszkania w kamienicach oferowane są przede wszystkim przez obiekty znajdujące się w centrum miast.

Przygotowując zakup mieszkania powinniśmy ustalić, czy zależy nam na to, by zlokalizowane ono było w niedalekiej odległości od obiektów takich, jak szkoły, miejsca pracy, lub też galerie handlowe; czy też preferujemy po prostu ciszę, spokój i własny ogródek,

Nie bez znaczenia jest też przecież prowadzony przez nas tryb życia. jeśli jesteśmy częstymi gośćmi klubów, kawiarni, czy restauracji, konieczność dojazdu do nich z drugiego końca miasta będzie uciążliwa. Być może zatem o wiele lepszą decyzją będzie kupno mieszkania w okolicach centrum?

Zastanawiając się nad tym, czy lepiej kupić mieszkanie czy dom, pamiętajmy także, że choć własna posiadłość niewątpliwie ma swój urok, jest ona o wiele bardziej wymagająca w utrzymaniu, niż nieruchomość w centrum miasta, Aby dom pozostawał estetyczny i funkcjonalny, zadbać będziemy musieli bowiem o taras, czy też ogród, a także pamiętać o regularnej renowacji rynien, czy też ogrodzenia wokół domu.

Co jest tańsze – kupno domu, czy też zakup mieszkania?

Pytanie, jakie zadaje sobie z pewnością wiele osób decydujących się na zakup pierwszych własnych kątów po raz pierwszy, lub też rozważają wyprowadzkę z aktualnego lokum, dotyczy kosztów takiego przedsięwzięcia. Budowa domu nie jest, rzecz jasna, tania – jednakowoż czy w rzeczywistości jest ona dużo wyższa, niż kupno własnego mieszkania?

Oczywiście, biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie koszta zakupu, cena domu bardzo często okazuje się niższa, niż cena mieszkania (jako, że jeden metr kwadratowy domu kosztuje mniej). Niemniej jednak, oszczędność taka stosunkowo często okazuje się być tylko pozorna. Dom jednorodzinny przeważnie cechuje się większą powierzchnią, niż mieszkanie w bloku, co zniweluje jakąkolwiek różnicę w cenie. Ewentualna działka, lub ogródek znajdujący się przy domu również wygenerują dodatkowe koszta.

Włączając do kalkulacji także koszty utrzymania okazać się może nawet, że dom jest inwestycją o wiele droższą, niż mieszkania. Pamiętać bowiem należy o konieczności odprowadzania podatku od nieruchomości, który w przypadku własnego domu nierzadko wyniesie więcej, niż w przypadku mieszkania.

Mieszkanie czy dom co wybrać – wady i zalety

Niezależnie od tego, czy mieszkanie kupujemy korzystając z dobrodziejstwa rynku wtórnego, czy też sprzedaje nam je deweloper, jego zakup będzie miał zarówno wiele plusów, jak i minusów. Wymieńmy teraz zatem najważniejsze z nich.

ZALETY:

 • szerszy dostęp do szkół, przedszkoli, a także lokali usługowych
 • więcej opcji transportu publicznego
 • mieszkanie jako inwestycja to naprawdę świetny wybór – w przyszłości z łatwością będziemy mogli je wynająć
 • mniejsze koszta konserwacji budynku

WADY:

 • Nawet mieszkanie w dobrej lokalizacji cechuje się niewielkim metrażem w porównaniu do domu jednorodzinnego
 • brak ogrodu
 • ograniczona prywatność
 • Obowiązek płacenia czynszu

Dom pod miastem – najważniejsze wady i zalety

Co zaś, gdy zdecydujemy się budować lub zakupić dom pod miastem? Jakie perspektywy i jakie ograniczenia związane są z wybraniem takiej nieruchomości?

ZALETY:

 • większa przestrzeń, dzięki której możemy jeszcze bardziej dostosować dom do naszych potrzeb
 • posiadanie własnego ogrodu, w którym możemy hodować własne warzywa
 • większa prywatność i niezależność
 • brak konieczności stosowania się do postanowień wspólnot mieszkaniowych

WADY:

 • konieczność własnoręcznych napraw elewacji, dachu i tak dalej
 • większa odległość od centrum miasta – trudności ze skorzystaniem z wielu usług
 • gorszy dostęp do mediów
 • Brak dostępu lub gorszy dostęp do transportu publicznego

Mieszkanie czy dom co wybrać – podsumowanie

Tak naprawdę ciężko zatem stwierdzić, czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup lub budowa domu, czy zdecydowanie się na mieszkanie w kamienicy lub bloku. Pamiętać warto zdecydowanie, że w przypadku posiadania domu na własność sami będziemy musieli sfinansować ewentualny remont, co oznacza dodatkowe, nieprzewidziane koszta. Z drugiej strony – mieszkając w bloku nie będziemy mieli jednak takich możliwości wyrażenia siebie, co kupując dom na wsi lub pod miastem. Wiele zależy więc od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.