Tak zwana latająca powieka przytrafiła się z całą pewnością każdemu, i to niejednokrotnie. Jeśli zdarza się to sporadycznie, to nie ma powodów do obaw. Jednak, co w przypadku, gdy skurcze są nawracającą uciążliwością?

Drganie powiek to dolegliwość w postaci mimowolnych skurczów powiek oczu. Jest czymś, co przytrafić się może dosłownie każdemu i zwykle nawet nie jesteśmy świadomi, że coś takiego się dzieje, ponieważ po prostu nie zwracamy na to najmniejszej uwagi. Jednak w momencie, kiedy taka sytuacja zaczyna się powtarzać co raz częściej i trwać co raz dłużej, powinniśmy się zacząć zastanawiać nad możliwymi przyczynami takiego stanu rzeczy? Dlaczego dra nam powieka? Co to może oznaczać oraz jak sobie z tym radzić? Na te pytania odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Najczęstsze przyczyny drgania powiek

Dolegliwość tego typu może być irytująca i odwracać naszą uwagę od ważniejszych rzeczy. Dlatego też nierzadko zaczynamy się zastanawiać nad tym, co może być jej przyczyną? Choć wydaje się to być dość małostkową kwestią, to warto się tego dowiedzieć, ponieważ niektórych przyczyn nie powinno się lekceważyć.

Co więc może przyczynić się do problemów z okiem?

  • przede wszystkim niedobór witamin, takich jak: magnez, potas, witamina B1, wapń,
  • wiele z powyższych mogą zostać wytrącone z organizmu podczas na przykład:
  1. picia zbyt dużych ilości kawy oraz innych napojów zwierających kofeinę. Jeśli już chcemy pić takie napoje, powinniśmy również uzupełniać płyny.
  2. stres. Stres jest kolejnym czynnikiem powodującym niechciane efekty,
  3. wraz ze stresem często w parze idzie zmęczenie, zwykle spowodowane przepracowaniem lub bezsennością,
  4. palenie papierosów,
  5. intensywny wysiłek fizyczny,
  6. spożywanie alkoholu i napojów energetycznych,
  • taki efekt może być również spowodowany niewłaściwym działaniem niektórych leków, tj. skutkiem ubocznym.

Wycieńczenie oczu podczas pracy przy komputerze

Uporczywe latanie powieki może być także spowodowane prowadzonym trybem życia. Wielu z nas spędza niemal całe dnie przed emitowanym sztucznym światłem z ekranów komputerów. Wpatrywanie się w ekran przez tyle czasu, powoduje, że zdecydowanie rzadziej mrugamy. To sprawia wrażenie suchego oka. Nieodpowiednio nawilżone oczy zaczynają boleć, swędzieć, a nawet może na tym ucierpieć rogówka. Jednak najważniejszą kwestią w tym wszystkim jest to, że przemęczone oczy działają tak jak stres oraz bezsenność. Innymi słowy, doprowadza to do pewnych skutków ubocznych, takich jak latanie powiek.

Aby uniknąć takiej nieprzyjemnej sytuacji warto zadbać o regularne przerwy od sztucznego światłą, podczas których nie będziemy używać żadnych elektronicznych urządzeń, ale również nie powinniśmy nic czytać w tym czasie, ponieważ to również może doprowadzić nasze oczy do słabości.

Jak niedobór magnezu wpływa na drżenie powieki górnej?

Niedobór magnezu należy do grona najczęstszych przyczyn problemów mięśnia okrężnego oka. Może ono m.in skakać, ale także sprawiać wrażenie bardziej osłabionego, niż w rzeczywistości jest. Stąd często może pojawiać się uczucie przemęczenia oraz brak chęci. Jak zatem widać, magnez jest znaczącym pierwiastkiem naszego organizmu. Aby uniknąć niechcianych konsekwencji należy prowadzić zdrową i zrównoważoną dietę. Powinniśmy spożywać takie składniki posiłków, jak:

  • nasiona roślin strączkowych,
  • orzechy,
  • ziemniaki,
  • banany,
  • kakao oraz gorzka czekolada,
  • ryby.

Kofeina a latająca powieka

Kawa i czarna herbata, które wszyscy tak bardzo uwielbiamy i pijemy niemal codziennie w ogromnych ilościach mogą przyczyniać się do tego niechcianego zjawiska. Ale… dlaczego tak właściwie jest?

Kiedy stajemy się słabi czy znużeni, najczęściej sięgamy po kubek kawy. Jednak, gdy jesteśmy osłabieni, nasze mięśnie zaczynają wolniej się skurczać, a same odstępy między skurczami są co raz dłuższe. W momencie, gdy wypijemy kawę, aby się pobudzić, następuje gwałtowne napięcie włókien mięśniowych, co skutkuje właśnie takim, a nie innym efektem.

Czy zbyt mała ilość snu może być przyczyną skaczącej powieki?

Wielu z nas nie sypia tyle ile zalecają specjaliści (siedem do ośmiu godzin na dobę), a zdecydowanie mniej. Opisywane zjawisko jest bardzo często wywoływane niedoborem snu. Jak już zostało wspomniane niedobór snu, który skutkuje znużeniem, bądź nawet przemęczeniem, działa podobnie jak brak odpowiednich witamin w organizmie.

Niepokojące objawy

W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że to, co wcześniej braliśmy za konsekwencje niewłaściwej diety czy zmęczenia, w rzeczywistości jest objawem poważniejszej choroby. Do takich objawów, na które w szczególności powinniśmy zwracać uwagę i skonsultować się z lekarzem i zapoznać z opinią lekarską, należy przedłużający się okres, w jakim występuje irytujące zjawisko, zdarza się co raz częściej i nie chce tak łatwo odpuszczać.

Może być to oznaką takich chorób, jak:

  • to zjawisko może być jednym z objawów choroby takiej, jak stwardnienie rozsiane,
  • różnego typu dystonie,
  • zespół Tourette’a,
  • porażenie nerwu twarzowego.

W jakich przypadkach nie powinno się martwić?

Choć jest to zjawisko nieprzyjemne i często irytujące, to jeśli występuje od czasu do czasu i nie trwa więcej, niż kilka minut, to jest to coś normalnego. Może przytrafić się każdemu i nie oznacza żadnej poważniejszej choroby.

Jak leczyć skakanie powieki?

Latanie powieki powinniśmy rozpocząć od zakupienia w aptece magnezu, potasu oraz wapnia. Są to podstawowe elementy diety, które w takich sytuacjach powinniśmy podawać organizmowi w zwiększonej ilości. Odpowiednie będzie również zadbanie o bardziej zbilansowaną dietę, w której nie może zabraknąć kluczowych dla naszego zdrowia witamin.