Pierwsze kroki dziecka stają się dla rodziców wyczekiwanym momentem, który zwiastuje większą niezależność maluszka. Niektóre niemowlęta zaczynają chodzić przed ukończeniem pierwszego roku życia, jednak zdecydowana większość dzieci stawia swoje pierwsze kroki pomiędzy trzynastym a osiemnastym miesiącem życia. Jak nauczyć dziecko chodzić? Kiedy można zyskać pewność, że to jest ten właściwy czas? Każde dziecko rozwija się zupełnie inaczej, dlatego warto wiedzieć, kiedy zachęcić dziecko do chodzenia, a kiedy warto jeszcze poczekać.

Umiejętności, które powinny być opanowane, zanim dziecko zacznie chodzić

Chodzenie to proces, który powinien być poprzedzony wieloma innymi umiejętnościami. Zanim zaczniemy zachęcać malucha do nauki chodzenia, dziecko powinno mieć do perfekcji opanowane samodzielne siedzenie, a później wstawanie. W międzyczasie warto zachęcać bobasa do nauki raczkowania. Zanim dziecko nauczy się chodzić, powinno najpierw trenować wstawanie przy meblach i nabyć niezbędną koordynację ruchową związaną z nową umiejętnością. Oczywiście trzeba pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego w tym wypadku dobrze będzie zrezygnować z własnych oczekiwań i obserwować gotowość maluszka do zdobywania nowych umiejętności.

Dziecko sąsiadki ma 10 miesięcy i zaczyna chodzić, a mój bobas jeszcze nie! Kiedy w końcu zrobi pierwszy kroczek?

Każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko szybko nauczyło się chodzić. Najczęściej jest to związane z porównywaniem umiejętności maluszków z innymi rodzicami. W wielu przypadkach dziecko najzwyczajniej nie jest jeszcze gotowe na postawienie swoich pierwszych kroków, a powodów może być wiele:

  • strach przed upadkiem,
  • brak zainteresowania,
  • niewygodne obuwie,
  • ciężar ciała.

Niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę, że waga malucha ma ogromne znaczenie w przypadku utrzymania równowagi i stawiania pierwszych kroków. Im cięższe dziecko, tym trudniej będzie mu zapanować nad swoim ciałem. A koordynacja jest w tej kwestii kluczowa. Co zrobić, jeśli roczne dziecko nie chodzi? Można zasięgnąć porady specjalisty i sprawdzić, czy maluch rozwija się prawidłowo. Podczas takiej wizyty pediatra skontroluje budowę dziecka, ciężar, układ miednicy, stawy kolanowe, stawy biodrowe, czy dziecko prawidłowo stawia pięty, a także to czy dziecko próbuje stanąć na nóżkach.

Wspomaganie samodzielnego chodzenia – co może się przydać małemu dziecku, aby zaczęło się przemieszczać?

Co zrobić, żeby nauczyć dziecko chodzić? Przede wszystkim można zachęcić niemowlaka różnymi ćwiczeniami i zabawkami. Niektórzy rodzice decydują się na chodziki, które docelowo mają za zadanie zapanować nad małym człowiekiem, gdy ten już zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki. Warto jednak wiedzieć, że do chodzika nie powinno się wkładać dziecka, które jeszcze nie potrafi samodzielnie siadać, ani maluszka, który nie dosięga stopami do podłoża, ponieważ będzie to miało niekorzystny wpływ na jego kręgosłup. W chodziku może znaleźć się maluch, który jest stabilny i sam przejawia zainteresowanie aktywnością. Do najczęściej wybieranych pomocy, które pozwalają dziecku udoskonalić chód, jest pchacz. Opcji skierowanych do rodziców i ich dzieci jest bardzo wiele, jednak warto poświęcić trochę czasu i wybrać antypoślizgowy model, który nie będzie dla dziecka dodatkowym niebezpieczeństwem.

Nauka chodzenia – co zrobić, gdy dziecko zaczyna chodzić i jak uniknąć upadków?

Gdy roczne dziecko zaczyna opanowywać technikę wstawania i chodzenia, warto pomyśleć o obuwiu. W domu dziecko może chodzić boso, dzięki temu wyczuje podłoże. Dla ochrony delikatnej skóry dziecka można ubrać antypoślizgowe skarpetki, które będą zabezpieczeniem przed chłodem i niespodziewanym poślizgiem. Zabierając dziecko na spacer, należy kupić odpowiednie buciki, które powinny mieć elastyczną i miękką podeszwę. Zbyt twarda podeszwa może się przyczynić do wypracowania u pociechy nieprawidłowych nawyków i nieprawidłowego stawiania stópek. Po etapie nauki przychodzi moment, w którym maluch zaczyna biegać i nie do końca reaguje na polecenia. Dlatego w takich sytuacjach świetnie sprawdzają się szelki, które będą wspierać malucha i nie ograniczą jego rozwoju.

Zbyt wczesne chodzenie może być bardzo niekorzystne dla rozwoju dziecka, dlatego nie powinno się przyspieszać tego procesu, na siłę pionizując niemowlaka. Jednak jeśli dziecko chce chodzić, należy podtrzymywać je pod paszkami, gwarantując bezpieczeństwo i wsparcie. Takie ćwiczenia nie powinny trwać zbyt długo, ponieważ ciągle naturalną pozycją dla dziecka powinno być raczkowanie. Najważniejsze jest jednak to, że każdy maluch rozwija się we własnym tempie i czasem, potrzebuje odpocząć od ciężkich ćwiczeń. Dlatego koniecznie uzbrój się w cierpliwość i pozwól dziecku nabywać nowe umiejętności we własnym tempie.