Kiedy dziecko zaczyna mówić? Wszystko uzależnione jest od indywidualnej jednostki. Lepiej zadać sobie pytanie odnośnie tego, jak nauczyć dziecko mówić?

Dziecko uczy się od swoich rodziców. To oni są dla niego wzorem na początkowych etapach życia. Również, jeżeli chodzi o mowę. Warto zachęcić malucha do nauki mowy. Jak nauczyć dziecko mówić? Oto kilka niezbędnych wskazówek dla każdej mamy i taty.

Rozwój mowy dziecka – co należy wiedzieć?

Gaworzenie brzmi niezwykle słodko. Jednak rodzice czekają na te pierwsze słowa, które stanowią nie lada święto. W końcu będzie można usłyszeć to pierwsze „mama”, „tata” lub inne słowo, które brzmieć będzie niczym zaklęcie. Nie ma nic lepszego niż to pierwsze słowo, które maluch nie wypowiada jeszcze do końca świadomie.

Rozwój mowy u dziecka jest kwestią indywidualną. Szacuje się jednak, że maluch ok. 9 lub 10 miesiąca życia wypowie swoje pierwsze słowo. Jakie? Nigdy nie da się tego powiedzieć. Jednak na tym etapie życia, zdecydowana większość dzieci chce naśladować mowę dorosłych.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zachęcić dziecko do mówienia. Tym bardziej że – wbrew niektórym tezom – dziecko rozumie wiele z tego, co się do niego mówi.

Jak nauczyć dziecko mówić? 

Nauka mówienia nie jest taka trudna. 

Najważniejszą zasadą jest to, aby mówić do dziecka jak najwięcej. Nie brakuje osób, które zgodnie twierdzą, że trzeba malucha stymulować już na etapie ciąży. Już wtedy można dziecku opowiadać o swoim dniu, o tym, co się wydarzyło. Ba! Można już nawet czytać książki dla dzieci na tym etapie, bo – pomimo ciąży – maluch już wszystko słyszy. W ten sposób, już po narodzinach, dziecko będzie w stanie łatwiej rozpoznać głos rodziców, który będzie działał na niego uspokajająco.

Będzie miało to także ogromne znaczenie na to, jak w przyszłości przebiegać będzie nauka mowy dziecka.

Jak nauczyć dziecko mówić? Maluch, który nie chce mówić

Słownictwo maluchów, które idą do przedszkola może nie być zbyt bogate. Nie jest to wymagane. Nikt nie powiedział, że trzylatek udający się do przedszkola będzie wypowiadał się pełnymi zdaniami. Najważniejsze, aby potrafiło ono wymawiać jasne i zwięzłe komunikaty, które dla rodziców są zrozumiałe.

Czasem jednak może się okazać, że pierwszy rok życia, drugi i kolejne miesiące, nie przynoszą żadnych zmian. Jak pomóc dziecku? Pomocna okaże się wizyta u logopedy, który będzie w stanie ocenić wymowę najmłodszego członka rodziny. W gabinecie logopedycznym nastąpi ocena aparatu mowy dziecka, która może sprawić, że to nie chce uczyć się mówić. To, że dziecko nie mówi, może być spowodowane nieprawidłową budową, która może wywoływać nadmierne ślinienie lub spędzanie większej ilości czasu z otwartą buzią (powodem może być m.in. przerost migdałków).

Nauka mówienia – jak zachęcić dziecko?

Każdy rodzic musi wspierać rozwój mowy u najmłodszych. Małe dzieci biorą przykład z osób dorosłych. Nie tylko, jeżeli chodzi o chodzenie, załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych, umiejętne posługiwanie się sztućcami. Aby dziecko mogło nauczyć się mówić, warto dążyć m.in. do tego, aby:

  • Rozmawiać jak najwięcej z maluchem – może nie wydaje się to sensowne, jeżeli dziecko ma kilka miesięcy, ale to już wpływa na to, jak dziecko będzie się rozwijać.
  • Utrzymywać kontakt wzrokowy – niech dziecko ma świadomość co do tego, że to do niego kierowane są komunikaty. W ten sposób rozwija się w nim chęć do tego, aby zacząć mówić.
  • Nie wyręczać dziecka – najmłodsi tak mają, że zamiast mówić, pokazują. Rodzic wie o co chodzi i spełnia to życzenie. W pierwszych miesiącach życia można na to pozwolić, ale nie jak dziecko ma już ponad roczek. Dziecko musi wiedzieć, że mając te dwanaście miesięcy lub nieco więcej, nie można pokazywać. Trzeba już wtedy się komunikować za pomocą słów, które są już mu dobrze znane.
  • Czytać – dużo wyrazów dziecko poznaje także z książek. Wspólnie czytać można wierszyki, które są rymowane i mają pozytywny wydźwięk. W ten sposób umiejętność mówienia u najmłodszych bardzo mocno się rozwija.

Prawidłowy rozwój mowy i dziecka to bardzo ważny etap. Aby nie zniechęcać malucha, nie można go krytykować. W ten sposób będzie miało się negatywny wpływ na jego psychikę. Lepiej go zmotywować do działania. Warto powiedzieć „uda Ci się”, zamiast „nie umiesz, nie potrafisz”. Jeżeli jest tylko ku temu okazja, należy nawiązać z nim komunikację. Mogą to być z pozoru błahe pytania dla dorosłego, ale dla malucha mogą one być na wagę złota! Każdy rodzic musi pamiętać, aby dać dziecku możliwość sformułowania swobodnej wypowiedzi, która nie będzie niczym przerywana.