Poczucie bezpieczeństwa u małych dzieci jest ogromnie ważne i ma swoje odzwierciedlenie w tym, jak długo maluszek śpi. Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania? Dla najmłodszych dzieci kluczowym elementem jest bliskość rodziców, która pozwala się uspokoić, nawet podczas największego kryzysu. Warto pamiętać, że w życiu dziecka pojawi się wiele momentów, które mogą chwilowo zaburzyć proces zasypiania, a także przesypiania nocy we własnym łóżeczku. Dlatego już od pierwszych dni życia, należy wiedzieć, jak rozpoznać te momenty i w jaki sposób postępować, aby dziecko od początku potrafiło zasnąć samo. Chcesz wiedzieć więcej? Zostań z nami i dowiedz się jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania.

Dziecko płacze i nie chce spać, co może być tego powodem? – nauka samodzielnego zasypiania

Na zasypianie i sam sen nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci ma wpływ stan zdrowia, a także poczucie stabilizacji. Czasem jednak burzliwy rozwój dziecka może sprawić, że maluszek  nie będzie chciał zasypiać sam, ani nawet zostać w swoim łóżeczku. Na takie zachowanie może mieć wpływ:

  • skok rozwojowy,
  • ząbkowanie,
  • infekcja,
  • zmiana wcześniej ustalonej rutyny,
  • nadwrażliwość na różnorodne bodźce.

Przeżywanie wielu emocji w ciągu dnia, może bardzo mocno wpłynąć na dziecko i sprawić, że w porze przeznaczonej na sen będzie rozdrażnione i pobudzone. Podobnie może być w przypadku skoków rozwojowych, które wywołują u niemowlaka wiele emocji i bardzo często skutecznie utrudniają zasypianie. Powodem do niepokoju u dzieci nie tylko tych mniejszych, ale nawet u 3 latków może być zmiana rutyny spowodowana ważnymi wydarzeniami lub wyjazdem urlopowym. Zmiana miejsca i brak dotychczasowych rytuałów zazwyczaj niekorzystnie wpływają na samodzielne zasypianie. Warto pamiętać, że w nowych sytuacjach nie powinno się zostawiać dziecka samego, ponieważ może to potęgować ogromny stres, który będzie miał odzwierciedlenie w zachowaniu malucha.

Czy da się nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania? – jak wyznaczyć czas na sen i co zrobić, gdy dziecko nie chce spać samo?

Każde niemowlę potrzebuje powtarzalnych schematów, które pozwolą mu poznać otaczający je świat. U mniejszych dzieci harmonogram będzie kręcił się wokół jedzenia. Po spożytym posiłku maluch może być senny. Zdecydowana większość małych dzieci zasypia podczas karmienia piersią. Po ukończeniu szóstego miesiąca życia niemowlęta przejawiają o wiele większą aktywność i to właśnie wtedy warto wprowadzić naukę samodzielnego zasypiania. Jeśli jednak do tej pory maluch spał ciągle w łóżku rodziców, to należy podejść do nauki stopniowo. Aby dziecko chciało samodzielnie spać, musi poznać nowe miejsce i mieć w zasięgu wzroku rodziców. W taki sposób nie będzie się czuło odseparowane. Dlatego dobrym pomysłem będzie umieszczenie łóżeczka w sypialni rodziców. Aby nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, potrzebna jest odpowiednia atmosfera. Można wcześniej przewietrzyć pokój, stworzyć przyjemny półmrok i wykorzystać spokojną muzykę do zasypiania. Oczywiście nie zawsze niemowlę chce spać samo w łóżeczku. Czasem dziecko jest głodne i manifestuje to niezadowoleniem, a innym razem może po prostu oczekiwać bliskości rodzica. O ile w pierwszym przypadku wystarczy nakarmić dziecko i pamiętać o tym, aby usypiać je, gdy jest najedzone, o tyle lęk przed rozłąką będzie wymagał większej pracy.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania? – każde dziecko może spać samo we własnym łóżeczku!

Sen dziecka to czas na odpoczynek rodziców, a także na realizację obowiązków, których nie mogliby wykonać podczas opieki nad niemowlęciem. Dlatego rozpoczynając naukę samodzielnego zasypiania, warto bazować na sprawdzonych schematach. Bardzo pomocna może być metoda usypiania dziecka 3-5-7, która jest uwielbiana przez wielu rodziców. Metoda ta polega na przeczekiwaniu płaczu najpierw przez 3 minuty, a później wydłużeniu tego czasu do 5 i 7 minut. Dzieci lubią wołać rodziców z różnych powodów i nie zawsze jest to podyktowane strachem lub złym samopoczuciem. Czasem jest to zwykłe przyzwyczajenie. Dlatego warto wsłuchać się w to, co aktualnie dziecko czuje i jednocześnie wykazać się konsekwencją, która przybliży nas do celu, którym jest samodzielne zasypianie dziecka. Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest usypianie malucha w łóżku rodziców i przenoszenie dziecka do łóżeczka w trakcie snu. Sposób ten, choć początkowo skuteczny może wywołać u dziecka niepotrzebny stres i wzmocnić lęk przed samotnością.

Jak zachęcić Twoje dziecko, aby zasypiało samodzielnie? – najskuteczniejsze i sprawdzone sposoby, aby nauczyć dziecko spać!

W przypadku starszych dzieci, które również lubią wołać rodziców do swojego pokoju metoda 3-5-7 może być również świetnym rozwiązaniem. Jednak znacznie częściej u takich maluchów pomocne jest wspólne spędzanie czasu, czytanie książeczki i śpiewanie kołysanki. Te powtarzalne czynności pozwolą dziecku poczuć się bezpieczniej. Gdy pojawia się lęk przed ciemnością, dobrym pomysłem będzie zakup lampki nocnej, która zawsze będzie stała w pokoju dziecka i doda mu otuchy, gdy rodzice odejdą do własnych zajęć. Choć starsze dziecko powinno już przesypiać całe noce, to emocje związane ze zmianami mogą sprawić, że przez jakiś czas dziecko będzie się wybudzać. Ten trudny okres trzeba po prostu przeczekać i wykazać się wyrozumiałością.

Kiedy nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania? Warto robić to już od pierwszych dni i nie zrażać się, jeśli po drodze pojawią się przeszkody lub chwile zwątpienia. Nauka samodzielnego zasypiania stanowi wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.