Spacery na świeżym powietrzu są bardzo istotne w prawidłowym rozwoju noworodka i niemowlaka. Pomagają one budować odporność. Śmiało można powiedzieć, że jest to hartowanie małego organizmu. Codzienne spacery, niemalże od urodzenia mają zbawienny wpływ na zdrowie malucha.

Każdy rodzic, a szczególnie ten, który jest nowicjuszem w temacie rodzicielstwa zastanawia się, jak ubrać dziecko na spacer, gdy na zewnątrz jest chłodno, a temperatura często jest bliska 0’C. Podpowiadamy, jak przygotować niemowlę na spacer.

Jak ubrać dziecko w chłodniejszy dzień we wrześniu i październiku

Zastanawiasz się jak ubrać noworodka na pierwszy spacer i nie masz pojęcia w co go ubrać, aby nie zmarznął? Nie martw się, większość rodziców ma taki dylemat. Pierwsze, co musisz zrobić to rzucić okiem na temperaturę za oknem, ale to nie wszystko! Sama temperatura nie zawsze da nam pełen obraz aktualnie panującej aury. Sprawdź czy jest pochmurno, a może niebo jest czyste, przepełnione blaskiem jesiennego słońca. Kolejnym ważnym czynnikiem jest obecność wiatru i deszczu. Najlepiej udaj się na moment na zewnątrz, aby właściwie ocenić stan pogody. Jedną z ważniejszych zasad jest ubranie niemowlaka o jedną warstwę więcej niż my. Niemowlę lub noworodek są mało ruchliwymi istotami, więc może im być odrobinę chłodniej niż nam.

Podczas jesiennej aury, gdy temperatura jest powyżej 10 stopni i nie ma wiatru, powinniśmy zrezygnować z grubego kombinezonu. Budka gondoli daje dodatkową warstwę ochronną, więc nie ma co przesadzać z ilością warstw. Jak ubierać dziecko w taką pogodę? Bazą powinno być body z krótki rękawem, które przewyższa swoją funkcjonalnością koszulki niemowlęce, gdyż chroni przed odsłonięciem plecków. Następnie wystarczy koszulka lub bluza z długim rękawem plus bawełniane spodenki oraz skarpetki. Drugą opcją jest założenie na body ciepłego pajacyka np. z polaru. W razie potrzeby można dorzucić cienką kurteczkę, a do wózka wrzucić kocyk. Warto pamiętać też o cienkiej bawełnianej czapeczce, chyba że pajacyk lub kurtka mają kaptur, co w cieplejszą pogodę będzie wystarczającą osłoną.

Okres przejściowy pomiędzy wrześniem, a listopadem charakteryzuję się kapryśną aurą. Rano bywa zimno, a w południe jest ciepło i nierzadko w ciągu dnia trzeba pozbyć się jednej warstwy ubrań.

A jak ubrać noworodka w taką pogodę? Zamiast body z krótkim rękawem, można założyć mu body z długim rękawem. Następną warstwę stanowią śpioszki oraz pajacyk z długim rękawem. Warto też pomyśleć o ciepłych skarpetkach. Do wózka zabierz lżejszy śpiworek lub kocyk.

W co ubrać dziecko gdy na zewnątrz jest 5 stopni Celsjusza?

Obecne zimy oscylują na granicy takiej temperatury. Jak do tego dojdzie chłodniejszy wiatr to może być dosyć nieprzyjemnie. Jak ubrać niemowlę zimą? Gdy zrobi się chłodniej ubieraj dziecko na cebulkę. Trzeba unikać wychłodzenia, ale też przegrzania. W tym momencie musimy wspomnieć o tym, jak sprawdzić czy dziecko jest odpowiednio ubrane. Wiele osób błędnie opiera się na temperaturze rączek czy stópek, kiedy to one zazwyczaj zawsze są chłodne, co nie równa się wychłodzeniu organizmu. W celu sprawdzenia czy dziecko jest odpowiednio ubrane i czy nie jest mu za gorąco lub za zimno, należy sprawdzić kark. Jeżeli jest ciepły, niespocony to dziecku na pewno jest dobrze i komfortowo. Natomiast gdy jest chłodny lub gorący i spocony to należy dołożyć lub zdjąć mu jedną warstwę ubrania. Niestety nie ma na to uniwersalnej recepty. Należy obserwować warunki pogodowe i indywidualne preferencje malucha.

Zimą, podczas ochłodzenia możemy założyć dziecku sweterek zamiast bluzy, a na body założyć rajstopki, a następnie półśpiochy. Gdy pojawi się mróz koniecznie zainwestuj w ciepły kombinezon. Podobnie należy ubierać noworodka. Warto zaopatrzyć się w różnej grubości czapki, aby odpowiednio dopasować je do panującej temperatury. Gdy ta spada poniżej zera koniecznie pamiętajmy o rękawiczkach. Gdy nie jesteśmy pewni czy maluszkowi nie będzie za zimno weźmy ze sobą dodatkową warstwę ubrania, zwłaszcza, gdy dziecko nie ukończyło jeszcze pierwszego miesiąca życia.

A co ze starszymi dziećmi, które już chodzą? Gdy jest się w ruchu, chłód wydaje się mniej odczuwalny. Gdy temperatura spada poniżej zera warto założyć im kombinezon, który nie ograniczy aktywności dziecka. Natomiast pod nim wystarczą 1-2 warstwy ubrań , najlepiej bielizny termicznej, która pochłania wilgoć.

Jakość ubrań też jest ważna

W przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze roku zaleca się, aby wszystkie ubrania były wykonane z naturalnych materiałów. Koniecznie zwróć na to uwagę przy ich zakupie. Ubranko dla niemowlaka winno być uszyte z bawełny czy bambusa. Kolejne warstwy również powinny być komfortowe i przewiewne. Ubranie ma osłonić maluszka i go nie wychładzać. Sztuczne materiały są mało przyjemne i nie dają właściwego komfortu termicznego. Dziecko może też nosić ubrania z wełny merynosa, które są świetnym rozwiązaniem dla małych dzieci. Naturalne włókno pochłania wilgoć i utrzymuje ciało w odpowiedniej temperaturze.

Musisz sam zorientować się na potrzeby własnego dziecka. Powyższe wskazówki na pewno ułatwią Ci to zadanie, aczkolwiek wsłuchaj się w komunikaty werbalne i niewerbalne malucha.