Optymalna wilgotność powietrza zapewnia komfort przebywania w pomieszczeniu. Warto zastanowić się, jaka powinna być wilgotność w domu? Jak można ją zmierzyć? Zobacz i sprawdź jakość powietrza w Twoim mieszkaniu!

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu to gwarancja komfortu, ale także zdrowia jego mieszkańców. Niestety, zarówno zbyt niska, jak i zbyt duża wilgotność powietrza niesie za sobą wiele negatywnych skutków, powodujących dyskomfort w codziennym życiu. Jaka powinna być wilgotność w domu? Jak wykonać pomiar wilgotności powietrza? Jakie są konsekwencje niewłaściwej wilgotności w pomieszczeniach? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu! Zobacz i sprawdź jakość powietrza w Twoich czterech ścianach!

Czym jest wilgotność powietrza?

Wilgotność powietrza to nic innego jak wskaźnik ukazujący procentową zawartość pary wodnej w powietrzu. Im wyższa wilgotność powietrza w domu, tym więcej wilgoci, która znajduje się w pomieszczeniu. Taki stan rzeczy cechuje się negatywnym wpływem na stan zdrowia mieszkańców oraz może prowadzić do degradacji lokalu mieszkaniowego. Oczywiście, zjawisko przesuszenia powietrza również jest istotnym problemem, który prowadzi do problemów zdrowotnych w obrębie skóry, czy układu oddechowego. Z tego względu warto wiedzieć, jaka powinna być wilgotność w domu. Z dalszej części tekstu dowiesz się także, jak zwiększyć oraz jak obniżyć wilgotność względną.

Optymalna wilgotność powietrza – jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

Wilgotność powietrza w mieszkaniu posiada bezpośredni wpływ na samopoczucie i zdrowie jego mieszkańców, ale także na stan mebli czy urządzeń znajdujących się we wnętrzu. Zastanówmy się więc, jaka powinna być wilgotność w domu? Według badań prawidłowa wilgotność powietrza w domu powinna wynosić od 40 do 60 procent. Optymalna temperatura i wilgotność to główne czynniki, które decydują nie tylko o naszym samopoczuciu, ale także o ryzyku występowania infekcji czy poważniejszych chorób. Przebywanie w zbyt wilgotnym powietrzu może prowadzić do rozwoju pleśni oraz grzybów, które mają wysoce negatywny wpływ na zdrowie dróg oddechowych. Z kolei zbyt niskie powietrze sprzyja przesuszaniu śluzówek, czy problemom skórnym. 

Jak zmierzyć wilgotność powietrza?

Aby zmierzyć poziom wilgotności powietrza, jaka panuje w danym pomieszczeniu możemy skorzystać ze specjalnego urządzenia, jakim jest wilgotnościomierz. Występują liczne rodzaje tego narzędzia jak między innymi psychometr, czy higrometr. Zasada ich działania jest stosunkowo zaawansowanym zagadnieniem, które szczegółowo opisują specjalistyczne artykuły. W praktyce precyzyjny i łatwy w odczycie pomiar temperatury oraz wilgotności w domu zapewnia elektroniczny wilgotnościomierz lub nowoczesna stacja pogodowa. Takie urządzenia prezentują, jaka wilgotność panuje w pomieszczeniu. Wynik zawsze wyrażony jest w procentach. W ten sposób możemy stale sprawdzać, czy w domu panują optymalne warunki do codziennego funkcjonowania.

Zbyt niska wilgotność powietrza – jakie są skutki zbyt suchego powietrza w domu?

Prawidłowa wilgotność w domu zapewnia odpowiednie, komfortowe warunki życia dla jego mieszkańców. W przypadku zbyt suchego powietrza musimy liczyć się z przesuszaniem śluzówek, które może powodować dolegliwości znacząco zmniejszające komfort życia, takie jak chociażby odczucie drapania w gardle, czy przemęczenie oczu. W dłuższej perspektywie czasu zbyt suche powietrze w pomieszczeniach może także powodować problemy dermatologiczne w postaci suchej, pękającej skóry. Niska wilgotność powietrza w domu towarzyszy nam szczególnie w okresach przejściowych oraz zimą, gdy niskie temperatury ograniczają możliwość wietrzenia pomieszczeń, a stale pracujące grzejniki istotnie wpływają na niski poziom nawilżenia powietrza. Dobrym pomysłem może być zakup oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania powietrza, który zapewni możliwość uzyskania odpowiedniej wilgotności pomieszczenia.

Zbyt wysoka wilgotność powietrza – dlaczego jest niekorzystna dla zdrowia?

Nadmierna wilgotność względna powietrza tworzy doskonałe środowisko do rozwoju pleśni i grzybów, co w konsekwencji naraża nasz układ oddechowy na występowanie różnorakich infekcji. Duża wilgotność często może być spowodowana niewłaściwą izolacją budynku, brakiem właściwej wentylacji, czy uszkodzoną instalacją wodną. Wilgotne powietrze może wywoływać duszności i pogarszać ogólne samopoczucie mieszkańców. Ponadto wilgoć w domu wiąże się z odczuciem chłodu. W efekcie oprócz niskiego komfortu życia, musimy liczyć się także z wysokimi rachunkami za ogrzewanie mieszkania. Rozwiązaniem problemu może być pochłaniacz wilgoci lub specjalny osuszacz, które z pewnością obniżą wilgotność powietrza w pomieszczeniach.

Nawilżacz powietrza, czyli sposób na regulację poziomu wilgotności powietrza i temperatury w domu!

Skoro wiemy już, jaka powinna być wilgotność w domu, warto przyjrzeć się sposobom na utrzymanie prawidłowych parametrów w domowych warunkach. W tym celu należy wyposażyć się w osuszacz powietrza, który utrzymanie wilgotności w pomieszczeniu lub jej obniżenie poprzez usunięcie nadmiaru wilgoci. Efektywne osuszanie powietrza zapobiega rozwojowi pleśni i pozytywnie wpływa na nasz układ oddechowy. Z kolei w przypadku pomieszczeń, cechujących się zbyt niską wilgotnością, doskonałym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza powietrza. To narzędzie pozwala w krótkim czasie podnieść wilgotność w mieszkaniu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wilgotność powietrza oraz temperatura powietrza są szczególnie istotne dla zdrowia i komfortu codziennego życia. Z tego względu warto co jakiś czas sprawdzić wilgotność powietrza i w regulować ją w zależności od potrzeb.