Jazda na rowerze to jedna z aktywności fizycznych na świeżym powietrzu uwielbianych przez maluchy. Rodzice bardzo często przyzwyczajają dzieci do jednośladów, wożąc je w przyczepce. Jednak, gdy przychodzi czas na zakup samodzielnego roweru dziecięcego, pojawia się problem i pytanie, jaki model wybrać. Poniżej można zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które z całą pewnością pomogą wybrać najlepszy rowerek dla dziecka! Koniecznie trzeba je przeczytać!

Każdy rowerek dziecięcy powinien zapewniać bezpieczeństwo i komfort jazdy. Niestety dość często rodzice o tym zapominają, kierując się raczej wyglądem pojazdu i jego ceną. Chociaż są to równie ważne aspekty, to prawda jest taka, że rower dla dzieci należy dopasować do wzrostu. Tylko w taki sposób można wybrać w sklepie najlepszy model.

Jak dopasować rowerek dla dziecka do jego wzrostu?

Wybierając rower młodzieżowy lub dla dorosłych należy kierować się wielkością ramy. W przypadku rowerka dla dzieci najważniejsza jest wielkość kół. Dla najmłodszych pociech przeznaczone są te o średnicy od 35 do 50 cm. Zarówno chłopiec, jak i dziewczynka mogą poruszać się na takim pojeździe do ukończenia czwartego roku życia. W kolejnych latach zestawienie prezentuje się następująco:

  • 48-58 cm dla dzieci w wieku 3-6 lat.
  • 55-63 cm dla maluchów między 5 a 8 rokiem życia.
  • 60-72 cm dla dzieci od 8 do 12 roku życia.

Powszechnie wiadomo, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i jedno może być wyższe od drugiego, ale nie zawsze będzie się to wiązać z koniecznością kupowania większego roweru. Zwłaszcza, że te przeznaczone dla starszych mają więcej dodatkowych funkcji, które mogą sprawiać problem. Wyżej opisana specyfikacja ma jedynie zadanie pokazowe i stanowić punkt wyjścia przed udaniem się do sklepu. Jednak na miejscu można poprosić o pomoc sprzedawcę. Ze swoim doświadczeniem na pewno pomoże klientowi podjąć dobrą decyzję.

Dlaczego warto rozważyć zakup rowerek biegowy dla najmłodszych?

Rowerek biegowy do złudzenia przypomina klasyczną wersję. Z tą różnicą, że pozbawiony jest pedałów. Jazda na nim nie jest skomplikowana, ponieważ dziecko, aby móc jechać dalej, musi odpychać się nóżkami od ziemi. Mimo że samo może decydować o kierunku jazdy i kierować pojazdem, to rodzice mają nad nim większą kontrolę. Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że dziecko uczy się utrzymywania równowagi, utrzymywania prostej postawy ciała, oceniania orientacji i odległości oraz samodzielności. Tzw. biegówki przeznaczone są dla dzieci już od drugiego roku, które bardzo szybko przyzwyczają się do jazdy. Co ciekawe, rowerki pozbawione pedałów mają wpływ na prawidłowy rozwój dziecka w dużo większej mierze niż standardowe trójkołowe lub dwukołowe. Rodzice, którzy zdecydują się na jego zakup, mają gwarantowaną świetną zabawę i prawidłową naukę jazdy pociech na najwyższym poziomie.

Rower dla dzieci – trójkołowy i dwukołowy

Rowerki z trzema kółkami cechują się zwykle tym, że są stosunkowo niskie. Kiedy dziecko na niego wsiądzie i się przewróci, to ryzyko poważniejszych obrażeń zmniejszy się znacząco. Ze względu na to, że są niewysokie, to zapewniają też większą stabilność podczas jazdy i nauki. Mimo ładnego wyglądu kierowanie nimi jest utrudnione, a dziecko nie uczy się zachowania równowagi. Z kolei rowerki z dwoma kołami bocznymi zamontowanymi przy tylnej oponie długo były uważane za najlepsze do nauki. Po odczepieniu dodatkowego amortyzatora, dziecko nie będzie czuło się tak stabilnie, ponieważ do tej pory opierało się na bocznych kółkach i nie musiało skupiać się na utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Nie można zaprzeczyć, że w trakcie jazdy na rowerze najtrudniejszym i jednocześnie najważniejszym wyzwaniem jest właśnie utrzymanie równowagi, a jeśli dziecko się tego nie nauczy, to z czasem będzie mu jeszcze trudniej.

Czy warto kupować większy rower dla dziecka?

Dzieci rosną cały czas, ale kupno roweru na wyrost może okazać się poważnym błędem. Przede wszystkim nie uda zapewnić mu się bezpieczeństwa. Głównie dlatego, że maluchowi ciężko będzie sięgnąć do poszczególnych elementów takich jak hamulce, czy chwyty lub nie miał możliwości postawienia stóp na podłożu, stojąc nad górną rurą. Zresztą źle dobrany rowerek będzie zwyczajnie niewygodny i dziecko szybko może się zniechęcić nawet do samego wsiadania. Chociaż cena rowerów jest dość wysoka i ekonomicznie byłoby kupić jeden na dłuższy czas, to przecież nikt nie powiedział, że ten, z którego dotychczas korzystało dziecko, należy oddać do skupu złomu. W niektórych sklepach można przekazać stary rowerek w ramach rozliczenia za nowy. Natomiast, gdy nie ma takiej możliwości, to przecież można go sprzedać prywatnie. Alternatywą jest też przekazanie pojazdu potrzebującym.