Zdrowie jest najważniejsze – w teorii wiedzą o tym wszyscy, ale czy tak też jest w praktyce? Można mieć co do tego niemałe wątpliwości. Jakie badania zrobić aby sprawdzić stan zdrowia?

Jestem zdrowy i tym samym nie potrzebuję pomocy lekarskiej. Można przypuszczać, że tego typu myślenie jest czymś naprawdę częstym. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze jesteśmy świadomi tego, w jakim jesteśmy stanie. Jakie badania zrobić, aby sprawdzić stan zdrowia?

Czas na badania profilaktyczne – jakie podstawowe badania?

Kiedy rozmawiamy na temat chorób? Zdania na ten temat pewnie są różne, ale nie ulega wątpliwości, że o chorobach mówi się najczęściej w momencie, kiedy dany problem jest odczuwalny. Zupełnie pomijana jest kwestia profilaktyki. Jakie badanie warto wykonać? Szybkie wykrycie choroby oznacza większą szansę na skuteczne wyleczenie.

Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?

Przede wszystkim chodzi o profilaktyczne, regularne badania diagnostyczne. Zestaw ten pozwala na wykrycie nawet drobnych zaburzeń równowagi biochemicznej w organizmie. O szczegółach można powiedzieć wiele – możemy rozmawiać choćby o zaburzeniach wynikających z niedoboru witamin lub ważnych pierwiastków.

Nie tylko badanie krwi (morfologia) czy moczu. Znaczenie wieku

Skoro wstęp za nami, czas przejść do tego, jakie badania warto wykonywać regularnie. Osoby zainteresowane zdrowiem muszą pamiętać o:

  • morfologii krwi z OB,
  • badaniu ogólnym moczu,
  • stężeniu glukozy we krwi,
  • badaniu elektrolitów,
  • badaniu podstawowych pierwiastków,
  • badaniu lipidogramu,
  • badaniu ciśnienia i kontroli wagi.

Tak więc już wszyscy powinni wiedzieć, jakie badania zrobić, aby sprawdzić stan zdrowia. Trzeba też wiedzieć, że ważne jest nie tylko to, co warto zrobić. Znaczenie ma także to, jak często należy decydować się na diagnostykę. Wiele osób w tej kwestii zapewne oczekuje konkretu, ale prawda jest taka, że ogromne znaczenie ma nasz wiek. Jeśli jesteśmy między 20. a 30. rokiem życia, kontrolę powinno się powtarzać co 2-3 lata. To chyba najlepiej pokazuje, jak duże znaczenie ma wykonanie badań profilaktycznych. W przypadku osób starszych badania należy wykonać raz w roku. Naturalnie to wszystko jest w przybliżeniu – zawsze trzeba być w kontakcie z lekarzem.

Choroby cywilizacyjne

Badania profilaktyczne powinny być wykonywane regularne, ale regularność może być różnie definiowana. Poza tym tu nie chodzi wyłącznie o profilaktyczne badania krwi czy regularne kontrolowanie stanu zdrowia. Regularna kontrola zdrowia to szansa na wczesne wykrycie problemu, ale trzeba też pamiętać o tym, że świat się zmienia. Wpływ na ogólny stan zdrowia mogą mieć choćby choroby cywilizacyjne.

Zastanawiasz się nad tym, co należy przez to rozumieć? Na pewno warto zainteresować się zanieczyszczeniem powietrza, spalinami i gazami cieplarnianymi. Dobrze też uwzględnić wszechobecną chemię czy cukrzycę. Warto wiedzieć, jakie powinno być prawidłowe stężenie cholesterolu całkowitego (przykładowo), ale istotne jest też to, aby mieć pewne pojęcie o źródle problemów. Oczywiście jest też wiele kwestii niezrozumiałych dla przeciętnej osoby – hormony, krwinki, erytrocyty, problemy z tarczycą – raczej nie wiemy w tych sprawach zbyt dużo. Nie jest to nic złego, ale to wszystko powoduje, że ludzie muszą wiedzieć, jakie badania zrobić, aby sprawdzić stan zdrowia.

Glukoza, badanie ogólne moczu i reszta – czas oczekiwania

Podstawowe badania krwi, ogólne badanie moczu i wszystkie inne badania to szansa, aby prawidłowo ocenić ogólny stan zdrowia i tym samym mieć szansę na długie i szczęśliwe życie. Pamiętajmy jednak o tym, że zdarza się, iż na wykonanie pakietu badań trzeba będzie trochę poczekać. Czy w takich okolicznościach można coś zrobić?

Nie ulega wątpliwości, że kolejki na NFZ to niezwykle bolesny temat. Zdrowie pacjenta jest najważniejsze, ale zdarza się, że na pomoc lekarską trzeba czekać szalenie długo. Wiele osób pewnie zastanawia się nad tym, co warto robić w takiej sytuacji, ale sprawa jest stosunkowo prosta. Jeśli pozwalają na to możliwości finansowe, dobrze jest skorzystać z usług prywatnej placówki.

Jakie badania zrobić, aby sprawdzić stan zdrowia? Wykrycie chorób

Poziom cukru we krwi, badanie tarczycy, stan zapalny – powodów do niepokoju nie brakuje. Niemniej jednak nie zapominajmy o tym, co jest najistotniejsze. Sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta jest równoznaczne z możliwością wykrycia chorób. Chorób, które już są, ale nie dają konkretnych objawów. Czasem zdarza się też tak, że należy wykonać dodatkowe badania.

Pamiętajmy też o tym, że zdrowie mamy tylko jedno. Musimy o nie dbać.