Przewlekły stres to ogromny problem większości społeczeństwa. Jakie choroby powoduje stres i w jak dużym stopniu może być dla nas zagrożeniem. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Jak szacują badania, nawet ponad 70% ludzi zmaga się każdego dnia z przewlekłym i nadmiernym stresem. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkie spustoszenie może on wywoływać w naszym organizmie. Warto więc wiedzieć, jakie choroby powoduje stres i w jaki sposób można z nim walczyć. Wiedza ta może przynieść wyraźne poprawienie naszego zdrowia.
Czym jest stres?
Zanim przejdziemy do tego, jakie są skutki stresu i jaki ma wpływ na organizm, powinniśmy najpierw dowiedzieć się, czym on tak w ogóle jest. Dlaczego organizm człowieka reaguje w taki sposób?
Stres jest reakcją ludzkiego organizmu na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne natury fizycznej, psychicznej lub fizjologicznej. Wysoki poziom stresu pojawia się np. w sytuacji zagrożenia życia i jest naturalną reakcją, w którą wyposażyła nas natura. Jeśli jednak u człowieka występować będzie długotrwały chroniczny stres, skutki jego działania na organizm mogą być naprawdę bardzo negatywne. Co prawda stres jest nieodłącznym elementem życia ludzkiego, lecz w przypadku przewlekłego stresu niezwykle negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jakie są negatywne skutki stresu i dlaczego długotrwałe narażenie na stres jest tak niebezpieczne?
Reakcja na stres – czym jest ta reakcja organizmu?
Krótkotrwały stres to nic złego i jest on naturalnym elementem naszego życia. Stres podnosi ciśnienie krwi i działa mobilizująco na całe ciało. Kiedy jednak może się pojawiać?
Stres jest naturalną reakcją organizmu na czynniki fizjologiczne, takie jak uszkodzenie ciała, różnego rodzaju choroby, a nawet niewłaściwą dietę. Może być również wywoływany stylem życia, negatywnymi emocjami, czyli np. strachem gniewem lub smutkiem. W sytuacji, gdy poziom hormonów stresu rośnie, krótkotrwale może przynieść wiele korzyści – stajemy się bardziej wydajni i zmotywowani. Jeśli jednak stres i silne emocje stają się codziennością, w organizmie gwałtownie wzrasta poziom kortyzolu, czyli hormonu podtrzymującego działania adrenaliny. Kortyzol w zbyt dużym i długo utrzymujący się stężeniu niezwykle negatywnie oddziałuje na organizm.
Jak przewlekły stres wpływa na organizm – najpopularniejsze objawy
Przed rozpoczęciem omawiania tego, jakie są skutki przewlekłego stresu i jakie choroby stres może powodować, warto najpierw poświęcić kilka chwil, aby dowiedzieć się, jak stres wpływa na zdrowie w sposób natychmiastowy. Niemal u każdego człowieka stres może prowadzić do bólów głowy, a także problemów z zasypianiem. Innym objawem stresu mogą być zaburzenia oddychania. Co ciekawe, stres powoduje przyspieszenie akcji serca. Dodatkowo stres może objawiać się dreszczami, drętwieniem kończyn, a nawet zwiększać ryzyko zasłabnięcia. Reakcja organizmu na stres może być naprawdę bardzo różna i choć stres zwykle szybko przemija, to jednak coraz częściej obserwuje się różnego rodzaju choroby związane i wywołane przez stres. A wiedzieć trzeba, że skutki długotrwałego stresu mogą być bardzo negatywne nie tylko na zdrowie psychiczne, lecz także wywoływać choroby serca. Życie w warunkach podwyższonego stresu jest po prostu bardzo niebezpieczne.
Jakie choroby powoduje stres – wpływ na zdrowie człowieka
Stres a choroby – co powinniśmy wiedzieć? Na uwadze należy mieć, że stres może wpływać na cały ludzki organizm. W przypadku długotrwałego stresu jego skutki są tak naprawdę trudne do przewidzenia. Jaki zatem jest wpływ stresu na organizm i jakie choroby powoduje przewlekły stres? Wiedzieć trzeba, że przewlekły stres jest jednym z najpoważniejszych zabójców.
W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, że długotrwały stres może spowodować zaburzenia hormonalne prowadzące do depresji. Połączenie stresu i lęku może mieć naprawdę niezwykle poważne konsekwencje. Silny stres jest silnie powiązany z zaburzeniem krążenia. Choroby układu krążenia to powszechna reakcja organizmu na stres. Ich skutkiem mogą być nawet zawały i udary mózgu. Stres podnosi ciśnienie kwi i stanowi naprawdę ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia. Warto wspomnieć także o tym, że stres jest jednym z czynników wywołujących problemy reumatyczne. Stres może zwiększać usztywnienie powięzi i ścięgien, co przyczynia się do przeciążania stawów.
Wspomnieć trzeba, że długotrwały stres powoduje podniesienie poziomu kortyzolu, co oczywiście może negatywne wpływać na tarczycę. Dodatkowo stres podnosi cukier, wywołuje choroby płuc, a przewlekły stres może przyczynić do wielu problemów u kobiet w ciąży. Stres w ciąży jest skrajnie niebezpieczny i może nawet poskutkować poronieniem.
Jak radzić sobie ze stresem?
Nie da się ukryć, że stres wpływa na poziom życia, a choroby związane ze stresem mogą być nawet śmiertelnie niebezpieczne. Przewlekły stres powoduje wyraźne zagrożenie dla życia. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się, czy życie bez stresu jest możliwe. Jakie działania można podjąć w celu redukcji stresu?
Podstawą jest zmiana trybu życia. W przypadku długotrwałego stresu bardzo często poleca się zwiększenie aktywności fizycznej, zabiegi relaksacyjne, a także zwiększenie czasu spędzanego w gronie rodziny i przyjaciół. Bardzo często poleca się zażywanie suplementów na stres. Każdy reaguje na stres inaczej, lecz choroby ze stresu zawsze są podobne i niezwykle niebezpieczne. Przewlekły stres może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, życie rodzinne i zawodowe. Nie dajmy się i spróbujmy zmienić nasze życie. Stres jest stanem, który można zmienić.