Jeśli starasz się o poczęcie dziecka lub boisz się, że doszło do zapłodnienia pomimo stosowania antykoncepcji, sprawdź jak i kiedy wykonać test ciążowy w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.
Niektórzy wyczekują przyjścia na świat dziecka, inni nie są na to gotowi. Wszystkie kobiety mogą jednak z łatwością sprawdzić, czy doszło do jego poczęcia. Wystarczy udać się do apteki i kupić odpowiedni wyrób farmaceutyczny. Możesz sprawdzić wygodnie w zaciszu domowej łazienki, czy doszło do zapłodnienia. Dowiedz się już teraz, kiedy wykonać test ciążowy i w jaki sposób.
Podejrzewasz ciążę? Sięgnij po test ciążowy, udaj się do ginekologa
Jeżeli wynik testu ze strumienia moczu (test płytkowy) jest negatywny, ale nadal czujesz, że mogło dojść do zapłodnienia, to zrób test ciążowy z krwi (jest on w stanie wykrywać beta hCG z krwi). Warto też wiedzieć, że może on zostać wykonany wcześniej niż ten z apteki. Wykonasz go nawet przed datą spodziewanej miesiączki.
Pozytywny wynik testu ciążowego otrzymasz już na kilka-kilkanaście dni po zapłodnieniu. Oczywiście zawsze powinnaś dla pewności odwiedzić ginekologa, który potwierdzi ciążę lub wykluczy, czy kobieta jest w ciąży. Może okazać się, że negatywny wynik testu paskowego zrobionego z porannego moczu wskazuje na brak ciąży, ale po badaniu fizykalnym i badaniu USG będzie pozytywny wynik.
Miesiączka Ci się spóźnia? Zobacz, kiedy wykonać test ciążowy
Test ciążowy służy do tego, aby wykryć zwiększone stężenie hormonu wskazującego na rozwój zarodek rozwijający się w kobiecych drogach rodnych. W moczu sprawdza się obecność gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu produkowanego przez kosmówkę łożyska. Ma to miejsce już przy zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Test ciążowy jest w stanie wykryć większy poziom hormonu beta hCG. Służy do tego test ciążowy płytkowy i test ciążowy strumieniowy. W zależności od czułości konkretny rodzaj testy wykryje poziom hormonu szybciej lub później. Najlepiej zawsze powtórzyć test. Zbyt wczesne jego wykonanie może dać fałszywy wynik negatywny. Wynika to z tego, że stężenie hormonu jest za niskie pierwszego tygodnia ciąży.
Zaleca się wykonać apteczny test ciążowy paskowy lub inny już siedem dni po stosunku, który odbył się bez zastosowania zabezpieczenia. Test ciążowy najlepiej zrobić rano, bo właśnie w tym okresie dnia stężenie HCG w moczu jest najwyższe. Oczywiście możesz go zrobić w dowolnym momencie, wystarczy do tego kilka kropli moczu. Jeśli jednak wynik ma być najbardziej wiarygodny, należy wykonać go niezwłocznie po wstaniu. Warto też wiedzieć, że test ciążowy można wykonać podczas stosowania antykoncepcji.
Jakie objawy skłaniają do wykonania testu ciążowego? Co wskazuje na to, że kobieta zaszła w ciążę?
Wczesne objawy ciąży mogą zostać przeoczone przez kobietę. Niektóre panie nie odczuwają charakterystycznych dolegliwości lub są one mylone przykładowo z zatruciem pokarmowym lub przeziębieniem. O wczesnej ciąży najczęściej świadczą wahania nastroju, ból piersi, mdłości z rana, uczucie niewyspania nawet po przespaniu odpowiedniej liczby godzin.
Wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że często nadwrażliwość na zapachy oznacza ciążę. Każdy organizm może nieco inaczej reagować na obce ciało w postaci zapłodnionej komórki jajowej. Za objawy ciąży uznaje się także podwyższoną temperaturę ciała, powiększone i tkliwe piersi. Bardzo często ciężarnej kobiecie towarzyszą wzdęcia i wymioty. Pojawia się zmęczenie, które może nie ustępować nawet po drzemce.
Jak zrobić test ciążowy?
Test ciążowy wykonany prawidłowo powinien pokazać wiarygodny wynik. Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się w instrukcji obsługi. Testy poszczególnych producentów mogą się różnić w mniejszym lub większym stopniu. W przypadku testu paskowego będziesz musiała zebrać próbkę moczu do pojemniczka, po czym zanurzyć w nim pasek do konkretnej linii na kilkanaście sekund.
Następnie umieść go na czystek powierzchni. Wynik powinien pojawić się po mniej więcej minucie. Dwie kreski na polu kontrolnym wskazują na ciążę. W przypadku testu strumieniowego zdejmuje się nakładkę z paska służącego do absorbowania moczu, po czym trzyma się go pod strumieniem moczu przez kilkanaście sekund. Potem pozostaje odłożyć go na czystą powierzchnię i poczekać minutę na wynik.
Kiedy wykonać test ciążowy?
Rodzajów testów ciążowych jest wiele. Najważniejsze jest to, abyś zapoznała się z ulotką w opakowaniu przed jego zrobieniem. Postępowanie zgodnie z instrukcją zwiększa szanse na to, że uzyskasz wiarygodny wynik. Zawsze warto wykonać test strumieniowy (domowy test ciążowy z moczu) dwukrotnie. Zawsze możesz też sprawdzić stężenie HCG we krwi.