Zaznacz stronę

Od decyzji do wyboru psa jest długa droga. Uważa się, że idealny to taki, który jest inteligentny i łagodny. Tym bardziej jeśli w domu jest dziecko. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jakie są najłagodniejsze psy dla dzieci.

Pies od pokoleń traktowany jest jako doskonały towarzysz człowieka. Jest wrażliwy, oddany, pełny bezwarunkowej miłości. Czworonogi pupil w domu to marzenie niejednego dziecka. Chcąc zrealizować to marzenie, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy nasza rodzina podoła temu obowiązkowi. Pies rodzinny to nie tylko przyjemności, ale także obowiązki. Jeśli jednak decyzja już zapadła, należy zadać sobie pytanie, jaki pies dla dziecka będzie odpowiedni. Mnogość ras nie ułatwia podjęcia decyzji. W tym artykule dowiesz się, jakie są najłagodniejsze psy dla dzieci i czym powinien charakteryzować się idealny pies dla dziecka.

Pies rodzinny, czyli wybór nowego członka rodziny.

Wybierając psa dla dziecka, podejmuje się decyzję o nowym członku rodziny. Zwierzak w domu to nie zabawka, a szereg obowiązków. W związku z tym, przy wyborze pupila, nie należy ulegać presji dziecka. Przed zakupem psa należy pamiętać o obowiązku nauczenia dziecka konkretnych zasad postępowania ze zwierzęciem. Dodatkowo decyzja o posiadaniu psa powinna uwzględniać nasze warunki bytowe. Małe mieszkanie, wiąże się z ograniczoną przestrzenią do poruszania się. Ponadto każdy pies ma inne potrzeby. Powinny one pokrywać się także z potrzebami i możliwościami członków rodziny, do której trafi. Duży pies potrzebuje sporej dawki ruchu. Zastanów się czy jesteś w stanie mu ją zapewnić.

Czym kierować się przy wyborze najlepszego psa dla dzieci?

Słusznie uważa się, że najlepszy pupil domowy powinien być łagodny i cierpliwy. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której domownicy, a w szczególności dzieci boją poruszać się po mieszkaniu. Każda rasa posiada określone usposobienie. Od psa, który ma być domowym zwierzakiem nie oczekujemy, że będzie wzorowo stróżował i podążał za zwierzyną. Pewne rasy psów czują się niezwykle komfortowo w towarzystwie dzieci i to właśnie na nich powinniśmy skupić uwagę. Poniżej przedstawiamy najlepsze rasy dla dzieci.

Duże psy dla dzieci, czyli jaką rasę wybrać?

Błędem jest utożsamianie dużych ras psów z agresją. Istnieje wiele psów, sporych gabarytów, które łagodnością przewyższają swoich mniejszych krewnych. Niemniej jednak, warto mieć na uwadze, że duże psy muszą nauczyć się delikatności. One po prostu często zapominają o swoich gabarytach i w trakcie zabawy mogą niechcący zrobić krzywdę. Ważna w tym momencie jest zarówno edukacja czworonoga, jak i dziecka. Wyznaczając granice dziecku i ucząc psa hamowania swoich emocji, można osiągnąć sukces. Duży, łagodny pies to przede wszystkim:

  • golden retriever
  • samojed
  • berneński pasterski
  • labrador
  • bokser

Goldeny to duże psy, które uwielbiają dzieci. Wobec dzieci są niezwykle łagodne i przyjacielskie. Uważa się, że golden to niezbyt inteligentny pies, niemniej jednak są to tylko plotki. Goldeny mają po prostu cudowny, radosny charakter. Samojed z kolei, zawsze jest skory do zabawy. Podobnie jak berneńczyk. Niemniej jednak zarówno golden, samojed jak i berneńczyk będą wymagały szczególnej uwagi jeśli chodzi o pielęgnacje. Ich piękne długie futro wymaga wyczesywania i częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Wiąże się to z większymi kosztami i koniecznością poświęcenia większej ilości czasu. Dodatkowo, trzeba liczyć się z sierścią niemal wszędzie. Labrador i bokser mimo swoich rozmiarów także świetnie dogaduje się z dziećmi, a należą do psów z krótszym włosem. W przypadku większych psów konieczne będą także długie spacery. Te psy z reguły potrzebują więcej ruchu i uwagi.

Małe rasy psów dla dzieci, przegląd najbardziej przyjaznych ras.

Mały pies nie zawsze oznacza miłą i przyjazną kulkę, która zawsze jest skora do tulenia. Należy pamiętać, że to żywa istotna, z całym bagażem uczuć i emocji. Małe dzieci często nie zdają sobie z tego sprawy. Przy wyborze małego towarzysza dla dziecka należy kierować się jego charakterem i usposobieniem. Podobnie, jak w przypadku większych psów. Jamnik, choć niewielkich gabarytów, jest psem który wymaga doświadczonego właściciela z silnym charakterem. Nie jest więc najlepszym wyborem dla najmłodszych dzieci. Przyjazne dla dzieci są:

  • maltańczyki
  • shih tzu
  • mopsy
  • buldogi francuskie
  • sznaucery miniaturowe

Dzieci uwielbiają małe, puchate kulki. Do takich zdecydowanie zalicza się maltańczyk i shih tzu. Niemniej jednak, mimo swoich małych rozmiarów, maltańczyk to dość energiczny piesek, który potrzebuje dużo uwagi od swojego właściciela. Uwielbia być adorowany i rozpieszczany. To idealny wybór dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Pies dla nastolatka lub dziecka w wieku przedszkolnym – jaki jest idealny wiek dziecka, aby przygarnąć psa?

Nie ma jednej uniwersalnej prawny, jaki jest doskonały wiek dziecka na wybór psa. Małe dzieci, rozwijające się razem z psem uczą się współżycia ze zwierzakiem od początku. Często zwierzak ma poczucie pewnej misji, konieczność opieki nad małym członkiem rodziny. Z kolei dziecko uczy się wrażliwości i życia z odmienną istotą. Niemniej jednak pies i niemowlę, a nawet dziecko w wieku przedszkolnym to dość spory obowiązek. Istnieją pewne zasady jak np. czego dzieci nie powinny robić przy zwierzętach. Wśród starszych dzieci, łatwiej tę wiedzę przyswoić. Choć, wymienione wyżej rasy, to przyjazne psy dla dzieci, żadne zwierzę nie lubi ciągnięcia, szarpania itp.

Kupno kontra adopcja psa – jaki jest idealny pies dla dziecka?

Decydując się na psa, pojawia się pytanie kupić, a może przygarnąć? Adopcja psa jest szlachetnym czynem. W końcu Ty i Twoja rodzina dajecie nowy dom opuszczonej i niechcianej istocie. To także doskonała lekcja dla dziecka. Należy jednak pamiętać, że psy pochodzące ze schroniska lub fundacji to najczęściej psy po przejściach, wymagające pracy. Wychowanie adopciaka to często wyzwanie. Jeśli już decydujesz się do adopcje, zadbaj o to, aby dokładnie poznać historię zwierzaka. Najlepiej jeśli zabierzesz psa na spacer zapoznawczy. Wówczas sprawdzisz także, czy pies dobrze reaguje na dzieci. W schroniskach znajdują się także szczeniaki, które możesz wychować od podstaw. W powyższej części artykułu wspominaliśmy o rasach psów i ich predyspozycjach. Decydując się na adopcję często wybieramy kundelka. Często niemalże niemożliwe jest określenie rasy rodziców pupila. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet typowo rodzinny, lecz źle wychowany pies, będzie prezentował negatywne cechy. Od rasy, ważniejsze jest więc wychowanie.

Najłagodniejszy pies dla dziecka – szczęście i radość malucha.

Jak już wiesz, wybór zwierzaka to nie lada wyzwanie. Niemniej jednak, przy wyborze odpowiedniego towarzysza dla dziecka, należy kierować się kilkoma istotnymi regułami, które przedstawiono powyżej. Pies w domu to prawdziwa radość i szczęście. Pamiętaj jednak, że Ty i Twoje dziecko musicie dać mu poczucie bezpieczeństwa i ciepły kochający dom. Wówczas zyskacie kompana na lata i poznacie co to znaczy miłość.