Czymś normalnym jest, że dziecko ogląda bajki. Warto jednak pamiętać o tym, że oglądanie bajek w telewizji lub gdziekolwiek indziej ma wpływ na rozwój dziecka. Bardzo ważne jest też to, aby dziecko wyciągało wnioski z tego, co zobaczyło. Jaki jest wpływ oglądania bajek na rozwój dziecka?

Oczywiście w tym wszystkim musi być też zachowany umiar. Dzieci powinny oglądać bajki, ale nie powinno oznaczać to tego, że telewizor ma być przez cały czas włączony. Oglądać TV należy z umiarem – tyczy się to również tego, co ma pozytywny wpływ na malucha. Nie może dojść do sytuacji, w której mamy zmniejszenie interakcji międzyludzkich.

Wpływ oglądania bajek na rozwój dziecka – oglądanie bajek od 2 roku życia

Dziecko może oglądać bajki, ale nie możemy zapomnieć o wieku dziecka. Kiedy jest czas na bajki? Czy rodzice wiedzą, od kiedy należy puszczać dziecku bajki? Jaki jest wpływ oglądania bajek na rozwój dziecka?

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązanie wydaje się nawiązanie do zaleceń WHO. Zalecenia specjalistów jasno wskazują na to, że noworodki i niemowlęta nie powinny mieć styczności z oglądaniem bajek. Nie chodzi jednak o samą treść – po prostu noworodki i niemowlęta nie powinny stykać się z ekranami czy też monitorami (tak więc należy zapomnieć o telewizji, jak i np. tablecie). Można więc powiedzieć, że zakaz obejmuje dzieci do drugiego roku życia.

Koncentracja na dziecku a telewizor

To wszystko pokazuje też, że rodzice muszą bardzo uważać. Oglądanie telewizji przez dzieci to nie tylko spokojne siedzenie przed ekranem telewizora. Wielokrotnie zdarza się, że mamy TV w tle. Powody mogą być różne – rodzice mogą na coś spoglądać albo inne dzieci. Starsze dzieci to w ogóle ważny temat – każde dziecko wymaga uwagi adekwatnej do wieku. Poza tym na każdym etapie życia chodzi o rozwój.

Czy warto włączać dziecku bajki?

Warto również mieć świadomość tego, że mamy dwie filozofie – jedni twierdzą, że bajki mają pozytywny wpływ, natomiast drudzy twierdzą, że dzieci nie powinny oglądać bajek. Co ciekawe, po obu stronach są pewne racje. Jak już była mowa przy wstępie – włączony telewizor to nie jest rozwiązanie na „cały dzień”. Nie mówiąc o tym, jak wygląda sytuacja w przypadku noworodków i niemowląt.

Zatrzymajmy się przy tym, jak wygląda rozwój mowy. Rodzice muszą być świadomi tego, że dziecko wykształca w sobie zdolność mówienia. Dzieje się to poprzez zabawy, rozmowy i początkowe monologi rodziców. Jeśli oglądanie bajek nie jest zbyt częste (powiedzmy przez godzinę dziennie), prawdopodobnie nie ma problemu. Gdy wpływ telewizji na rozwój jest duży, wtedy możemy mówić o ograniczeniu zdolności mówienia. Poprzez oglądanie telewizji dziecko stymuluje do pracy prawą półkulę mózgu. Tymczasem nauka mówienia angażuje lewą półkulę mózgu. Do tego dochodzi też wspomniany wcześniej pogorszony kontakt z rówieśnikami czy problemy ze snem, co z kolei wpływa na koncentrację, nastrój i regenerację.

Pozytywny wpływ telewizji na rozwój dziecka – wspólne oglądanie?

Jak rodzice reagują na dziecko przed ekranem? Włączanie TV to temat, o którym można by powiedzieć naprawdę sporo, aczkolwiek nie ma co ukrywać, że czasem bajki traktowane są jako sposób na zyskanie spokoju. Córka ogląda bajki i dzięki temu mogę skupić się na innych sprawach – brzmi znajomo?

Jak jednak już zostało powiedziane, wpływ TV na dzieci jest niejednoznaczny. Maluchy uczą się z bajek, ale ta nauka nie zawsze dobrze wpływa na mózg dziecka. Oglądanie bajek ma pozytywny wpływ, kiedy zaangażowani są również rodzice. Nie oznacza to jednak tego, że rodzic ma oglądać bajkę razem ze swoją pociechą. Znacznie ma wspomniany już czas oglądania, jak i odpowiednie zaangażowanie. Prosty przykład – warto zachęcić dziecko do opowiadania bajki czy nawet wyciągnięcia wniosków z tego, co się wydarzyło. Dzięki temu jest szansa, że dziecko nauczy się mówienia, jak i logicznego myślenia. Warto też pamiętać o tym, że w telewizji znajdziemy bajki i programy dla najmłodszych – trzeba tylko zawsze spojrzeć na to, od jakiego wieku można decydować się na poszczególne pozycje.

Czy dziecko może oglądać bajki w telewizji?

Jak widać, oglądanie bajek to temat, który może wywoływać wiele emocji – pozwalać czy nie pozwalać? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od tego, czy dziecko spędza przed telewizorem „cały dzień”. Istotny jest też szeroko pojmowany rozsądek wraz z zaangażowaniem rodziców (co niekoniecznie wiąże się ze wspólnym oglądaniem poszczególnych przygód). Do tego wszystkiego należy zapamiętać, że przed 2 rokiem życia w ogóle nie wolno włączać TV, tabletów czy telefonów. Tyczy się to nawet włączonego telewizora w tle.

Reasumując, bajki mają pozytywny wpływ, jeśli są oglądane w odpowiednim czasie i z umiarem. Każdy rodzic musi o tym pamiętać – musi wiedzieć, co szkodzi dziecku.