Aranżacja wnętrz to temat, którym interesuje się coraz więcej osób. W końcu wystrój naszego domu, czy mieszkania ma znaczenie nie tylko przez wzgląd na estetykę, ale również komfort i mile spędzony czas. Niestety nie każdy ma odpowiednie umiejętności i wiedzę, aby samodzielnie wykonać projekt i wcielić go w życie. W takiej sytuacji może przydać się pomoc specjalisty, czyli architekta wnętrz. Czym się zajmuje projektant wnętrz i ile kosztują jego usługi? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej!

Projektant wnętrz to osoba, która ma zmysł estetyki i nie boi się używać swojej wyobraźni. Nie powinno mu też brakować pomysłów i zaangażowania podczas współpracy z klientem. Jeśli chce być docenianym wykonawcą, któremu można zaufać, to bez przerwy musi poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Projektowanie wnętrz to trudne i odpowiedzialne zadanie, dlatego nie wszyscy mogą pracować na takim stanowisku.

Co należy do obowiązków projektanta wnętrz?

Można by powiedzieć, że projekt wnętrz to jedyne zadanie architekta, ale w rzeczywistości jest nieco inaczej. Osoba zatrudniona przez inwestora przede wszystkim powinna liczyć się z jego oczekiwaniami i pomysłami. To właśnie zleceniodawca pokrywa koszty projektu, więc ma możliwość wyrazić swoją opinię lub nie zgodzić się z wykonawcą. W związku z tym projektant musi dowiedzieć się, jakie preferencje ma przyszły użytkownik względem aranżowanego wnętrza. Dopiero w drugim kroku może przygotować projekt koncepcyjny i po jego akceptacji przejść do jego realizacji. W dużej mierze to od zleceniodawcy zależy, jak rozległy będzie zakres prac architekta. Może mu bowiem zlecić nadzór autorski na każdym etapie projektu lub jedynie zobligować go do kontrolowania tylko niektórych aspektów. Decydując się na pełen zakres usług, należy liczyć się z większymi kosztami, ponieważ, dodatkowo trzeba będzie zapłacić za materiały budowlane oraz wykonaną pracę podwykonawców. Specjalista od architektury wnętrz w trakcie projektowania musi przygotować wizualizację pomieszczenia ze wszystkimi szczegółami. Projekt powinien uwzględniać zarówno aspekt estetyczny, jak i funkcjonalny.

Jakie cechy powinien mieć dobry architekt wnętrz?

Dobry architekt wnętrz musi umieć słuchać i aktywnie uczestniczyć w rozmowie. Tylko w ten sposób uda mu się utrzymać kontakt z klientem i spełnić jego oczekiwania. Nie może być tak, że zleceniodawca przedstawia swoje pomysły i uwagi, a dekorator wnętrz uzna, że wie lepiej i wszystko zorganizuje zgodnie z własnymi przekonaniami. Oczywiście nawet ogromna wiedza z zakresu architektury wnętrz na nic się zda, jeśli zabraknie pomysłów i kreatywności. Taka osoba z całą pewnością wyróżnia się z konkurencji, która dziś jest naprawdę duża, ponieważ bez trudu uda mu się wykazać, że nie obawia się zaryzykować, skorzystać z nowych trendów, czy innowacyjnych materiałów wykończeniowych. Niezaprzeczalnie architekt wnętrz powinien cechować się też punktualnością i sumiennością. Nie przestrzeganie warunków umowy, opóźnienia lub jakiekolwiek zaniedbania będą skutkować niższym wynagrodzeniem i ujmą na wizerunku. Co więcej, pożądana jest umiejętność rozwiązywania konfliktów. Już na etapie przedstawiania projektu mogą pojawić się spory dotyczące designu lub wybranych materiałów. Architekt musi przekonać do swoich racji, popierając je sensownymi argumentami. Zwłaszcza w przypadku najbardziej wymagających klientów.

Ile kosztuje projekt wnętrz?

Tak naprawdę bardzo trudno jest określić, ile może kosztować nas praca architekta wnętrz. Na ostateczną cenę ma wpływ kilka istotnych czynników. Należą do nich:

  • Metraż. Im większą powierzchnię do zagospodarowania będzie, tym koszt większy.
  • Doświadczenie i umiejętności architekta. Jeżeli zleceniodawca zdecyduje się na projektanta z dużym doświadczeniem, rozległą wiedzą i wieloma umiejętnościami, który pracuje w renomowanej pracowni, to cena za jego usługi znacznie wzrośnie.
  • Zakres współpracy. O tej kwestii wspomniano już wcześniej, ale jeśli chodzi o koszt, to na pewno będzie wyższy, gdy architekt będzie miał więcej obowiązków.
  • Lokalizacja. Ceny za usługi wykonawcze architekta są dość zróżnicowane i w każdym województwie mogą obowiązywać zupełnie inne. Przykładowo projektant wnętrz Warszawa będzie droższy niż fachowiec z niewielkiej miejscowości.

Kiedy warto skorzystać z usług pracowni architektonicznej?

Dość często zdarza się tak, że na współpracę z biurem projektowym zleceniodawcy decydują się dopiero po zakupie nieruchomości. Choć w takim momencie również można skorzystać z usług architekta wnętrz, to lepiej pomyśleć o tym jeszcze przed wyborem lokalu. Fachowiec doradzi, które wnętrze będzie bardziej funkcjonalne i łatwiejsze w aranżacji. Dość często konieczne jest burzenie lub przestawianie ścian, a to nie dość, że opóźnia prace, to jeszcze podnosi cenę całego wykonania. Usługi projektowania wnętrz są dziś powszechne, więc wiążę się to z tym, że pracownie mają wiele zleceń. Dlatego też na współpracę należy decydować się nawet z kliku miesięcznym wyprzedzeniem. Mimo że dla każdej pracowni odmowa klientowi nie jest korzysta, to niestety przy natłoku obowiązków, czasem konieczna.