Fotelik dla dziecka jest niezbędnym elementem podróżowania z dzieckiem. Zapewnia dziecku bezpieczeństwo w samochodzie, dlatego tak ważny jest zakup odpowiedniego fotelika samochodowego.

Podczas zakupów fotelika samochodowego, jest kilka rzeczy, na które będziesz chciał zwrócić uwagę, a my omówimy wszystkie te kwestie poniżej.

Z jakich materiałów powinien być wykonany fotelik samochodowy dla dziecka?

Foteliki samochodowe dla dzieci powinny być wykonane z materiałów, które są zarówno wytrzymałe jak i wygodne. Wytrzymałe materiały zapobiegną zużyciu fotelika na skutek działania czynników atmosferycznych i użytkowania, natomiast wygodne materiały ułatwią Twojemu dziecku relaks i sen podczas podróży.

Najczęściej stosowanym materiałem na foteliki samochodowe jest plastik, ponieważ jest trwały i lekki. Jednak niektóre dzieci mogą być uczulone na plastik lub mogą uważać go za niewygodny do siedzenia. Aby uniknąć tego problemu, rozważ zakup fotelika wykonanego z tkaniny zamiast plastiku.

Niektórzy rodzice wybierają połączenie tych materiałów: kupują fotelik z tkaniny z plastikową powłoką. W ten sposób uzyskują to, co najlepsze z obu typów — wygodną powierzchnię, która nie sprawi dziecku żadnego dyskomfortu, a jednocześnie zapewni dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy.

Jakie cechy powinien posiadać dobry fotelik samochodowy?

Dobry fotelik samochodowy powinien mieć kilka specyficznych cech. Powinien mieć pięciopunktowy system pasów, który utrzymuje dziecko w miejscu i zapobiega jego nadmiernemu przemieszczaniu się. Powinien również posiadać ochronę przed uderzeniami bocznymi i być poddany testom zderzeniowym, abyś wiedział, że Twój maluch będzie bezpieczny w razie wypadku.

Ponadto dobry fotelik samochodowy powinien być wygodny do siedzenia dla Twojego dziecka. Dziecko musi być w stanie zrelaksować się podczas siedzenia i nie czuć, że jest przytrzymywane lub ograniczane w jakikolwiek sposób. Najlepsze foteliki to takie, które są lekkie, łatwe do zainstalowania i proste w użyciu.

Fotelik samochodowy montowany tyłem vs fotelik montowany przodem do kierunku jazdy

Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są zalecane dla małych dzieci do momentu osiągnięcia limitu wagi i wzrostu fotelika. Fotelik samochodowy powinien być używany na tylnym siedzeniu przez cały czas. Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy pomagają chronić niemowlęta i małe dzieci, ustawiając je tak, aby były zwrócone w stronę tyłu pojazdu, gdzie istnieje mniejsze ryzyko obrażeń podczas zderzenia. Umieszczenie dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy pomaga również zapobiegać urazom rdzenia kręgowego i uszkodzeniom mózgu spowodowanym uderzeniem.

Foteliki montowane przodem do kierunku jazdy są zalecane dla starszych dzieci, które wyrosły z fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy. Foteliki te ustawiają dziecko tak, aby było zwrócone twarzą do przodu, a jego ciało opierało się o tylne siedzenie pojazdu, a nie było odwrócone pod kątem w stronę bocznego okna lub drzwi. Foteliki ustawione przodem do kierunku jazdy zapewniają lepszą ochronę przed obrażeniami podczas wypadku, ponieważ zapobiegają uderzaniu główki dziecka o twarde powierzchnie w razie kolizji.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu bezpiecznego fotelika samochodowego?

Kiedy szukasz bezpiecznego fotelika samochodowego, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Chodzi o bezpieczeństwo samego fotelika — jak został zaprojektowany i jak wiele testów przeszedł — ale także o bezpieczeństwo Twojego dziecka.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wiek dziecka, a także jego rozmiar i wagę. Wiek dziecka określi, jakiego rodzaju fotelika potrzebuje; na przykład, jeśli dziecko ma mniej niż 1 rok, będzie potrzebowało nosidełka dla niemowląt. Jeśli dziecko przekroczyło ten wiek, ale ma mniej niż 2 lata, potrzebny będzie inny typ fotelika.

Spójrz również na to, jak ciężki jest fotelik samochodowy, aby uzyskać wyobrażenie o tym, jak trudno będzie go przenieść w samochodzie — i czy będziesz w stanie go podnieść w razie potrzeby!

Jak dobrać fotelik samochodowy do wzrostu dziecka?

Wybór fotelika samochodowego na podstawie wzrostu dziecka jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz, jeśli chodzi o zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w samochodzie.

Foteliki samochodowe są przeznaczone dla dzieci o określonej wielkości i są testowane, aby zapewnić, że są skuteczne w ochronie dzieci, gdy są używane prawidłowo. Musisz upewnić się, że Twoje dziecko pasuje do odpowiedniej kategorii i że może być prawidłowo zapięte w swoim foteliku przed jazdą.

Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 2 lata, będzie potrzebowało fotelika samochodowego montowanego tyłem do kierunku jazdy. Ten rodzaj fotelika będzie utrzymywał je w pozycji odwróconej tyłem do kierunku jazdy do momentu osiągnięcia wzrostu lub limitu wagi określonego przez producenta. Nigdy nie należy odwracać dziecka przodem do kierunku jazdy przed upływem tego czasu!

Jeśli Twoje dziecko ma ponad rok i mniej niż 4 lata, będzie potrzebowało fotelika skierowanego przodem do kierunku jazdy. W przypadku tego typu fotelika należy sprawdzić, czy jest on prawidłowo dopasowany do systemu siedzeń pojazdu, tak aby w razie potrzeby mógł utrzymać ciężar dziecka.

Jakie firmy produkują najbezpieczniejsze foteliki dla dzieci?

Dla wielu rodzin fotelik jest pierwszą rzeczą, którą kupują dla swojego nowego dziecka. Rynek jest zalany wieloma opcjami, od fotelików samochodowych po wózki i wiele innych — ale skąd wiesz, który kupić?

Przeprowadziliśmy badania, aby dowiedzieć się, które marki są najbardziej popularne wśród rodziców i dlaczego. Oto nasze najlepsze propozycje:

1. RWF — Ta marka jest znana z innowacyjnego podejścia do projektowania i wysokiej jakości materiałów. Mają bogatą linię produktów, które ułatwiają bezpieczne i wygodne przeprowadzenie dziecka z punktu A do punktu B.

2. BESAFE — Ta marka istnieje od lat i nadal jest podstawą branży ze względu na ich zaangażowanie w jakość i innowacyjność swoich produktów. Są one również znane z oferowania konkurencyjnych cen na swoje produkty.

3. BRITAX — Firma ta znana jest z innowacyjnego podejścia do projektowania, a także z zaangażowania w tworzenie bezpiecznych produktów, które są łatwe dla środowiska. Ich produkty są również konkurencyjne cenowo w porównaniu z innymi firmami wytwarzającymi podobne produkty.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o zakup fotelika samochodowego dla dziecka, istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Najważniejsze jest jednak to, aby kupić fotelik, który będzie nie tylko bezpieczny dla Twojego dziecka, ale również wygodny.