Domowy test ciążowy to jeden z pierwszych kroków, który jest w stanie potwierdzić stan błogosławiony. Jak się robi test ciążowy?

Pozytywny wynik testu ciążowego nastraja pozytywnie wiele osób. Tym bardziej że nie tak łatwo niekiedy postarać się o własne dziecko. Warto wiedzieć, jak działa test ciążowy. Należy także znaleźć odpowiedź na to, jak się robi test ciążowy, aby mieć pewność, że podany wynik jest prawidłowy. 

Rodzaje testów ciążowych

Zanim jednak przyjdzie się do jego wykonania, warto wiedzieć, jakie są rodzaje testów ciążowych. Medycyna bardzo mocno poszła do przodu, dzięki czemu każda kobieta ma tak naprawdę na wybór testu, który zostanie dopasowany do indywidualnych potrzeb. Aktualnie w aptekach można znaleźć następujące testy:

  • test płytkowy – jest jednym z najczęściej wybieranych. Poniekąd ma na to wpływ jego niska cena oraz dostępność. Test należy wyjąć z opakowania. Wcześniej do pojemnika należy oddać mocz. Przy użyciu zakraplacza, który dołączony jest do opakowania, należy umieścić kilka kropel moczu w dedykowanym okienku. W drugim okienku ukaże się wynik pozytywny lub negatywny.
  • test ciążowy strumieniowy – kolejna wiarygodna propozycja, która pozwala wykryć ciążę. W swoim wyglądzie przypomina on marker. Z końcówki należy zdjąć nasadkę, którą w kolejności należy umieścić pod strumieniem moczu. Potem nasadkę na powrót należy umieścić, odczekać pięć minut, aby móc odczytać wynik we wskazanym miejscu.
  • test paskowy – kolejna propozycja, która wykazuje czułość na gonadotropinę w organizmie kobiety. Jest o tyle dobry, że pokazuje on nie tylko wynik negatywny, pozytywny, ale także błędny. W razie potrzeby będzie więc można test powtórzyć.
  • cyfrowy test ciążowy – najdroższy. Niektóre pozwalają na stosowne komendy, jeżeli wyjdzie pozytywny lub negatywny wynik. Czasem tylko na wyświetlaczu pojawia się + lub -.

Jeżeli jesteś w ciąży lub masz takie podejrzenia, są to dobre propozycje dla Ciebie. Domowe testy ciążowe są wiarygodne i w zdecydowanej większości są w stanie wykryć wysokie stężenie hormonu we krwi kobiety.

Jak się robi test ciążowy? Prawidłowy wynik testu

Wykonanie testu ciążowego zawsze powinno odbywać się z samego rana. Wtedy to stężenie hormonu gonadotropina kosmówkowa jest największe. To właśnie poranny test strumieniowy lub każdy inny, jest w stanie dać najbardziej wiarygodny wynik. O poranku najlepiej zrobić test ciążowy. Nie ma co zwlekać do wieczora, jeżeli chce się mieć najbardziej wiarygodny wynik testu. Można wykonywać test wieczorem. Jednak dla pewności można wykonać test kontrolny na następny dzień. 

Test ciążowy z krwi, czyli nie tylko mocz do kontroli

Domowe testy najlepiej wykonywać o poranku. Można także zrobić test ciążowy z krwi – także o poranku. Najlepiej do laboratorium udać się na czczo, dzięki czemu obawa, że wynik będzie fałszywy, będzie bezzasadna. Na wynikach krwi należy spojrzeć na beta hcg. Jest to skrót od wcześniej wspomnianej gonadotropiny. Produkcja hormonu rozpoczyna się między 7 a 9 dniem od momentu, kiedy doszło do zapłodnienia. Z dnia na dzień będzie ona rosnąć. W przypadku testu z krwi, można wykonać go już po dziesięciu dniach od momentu odbycia stosunku seksualnego. Warto jednak się trochę z tym wstrzymać. Przynajmniej do dnia spodziewanej miesiączki.

Jak się robi test ciążowy? Czas na wizytę u ginekologa

Ważne jest stężenie hcg, które wykrywane jest z krwi. Jednak najważniejsza jest wizyta u ginekologa, który z całą pewnością będzie w stanie stwierdzić czy owa ciąża jest, czy jednak nie ma. Wizyta w gabinecie także nie może być przeciągana. Jednak nie ma też się co spieszyć. Z reguły lekarz jest w stanie potwierdzić ciąże na 100% w 4 tygodniu od momentu zapłodnienia. Czasem bowiem bywa tak, że kobieta myśli, iż doszło u niej do miesiączki. Jednak może być to samoistne poronienie, które u wielu kobiet ma miejsce na bardzo wczesnym etapie. Dopiero mając klasyczne objawy (np. nudności, zawroty głowy) oraz brak miesiączki powinny być znakiem, że czas na to, aby udać się do lekarza.

Najczulszy test ciążowy? Każdy z tych, który był wymieniony na samym początku. Są one naprawdę dobre i są w stanie dać wiarygodny wynik. Należy jednak pamiętać o tym, kiedy najlepiej wykonać takie badania. O poranku. Fakt, niecierpliwość na pewno będzie „zjadać”. Można też taki test wykonać popołudniu lub wieczorem. Jednak trzeba będzie test ciążowy z moczu powtórzyć z samego rana. Może się bowiem okazać, że ten o poranku będzie w stanie pokazać negatywny wynik test ciążowego, co też może popsuć całą radość i zdusić emocje.