Jak oddzielić kuchnię od salonu, aby całość była wygoda w użytkowaniu, a do tego zapewniała ład i porządek? Walory estetyczne również są bardzo ważne.

Pomysł na oddzielenie kuchni i salonu należy bardzo uważnie przemyśleć. Chodzi o stworzenie wygodnej strefy wypoczynkowej i miejsca do spożywania posiłków. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Osiągnięcie pięknego efektu wcale nie jest takie trudne, o ile stosuje się rozsądne rozwiązania.

Stół lub wyspa na granicy

Między kuchnią a salonem może stanąć wyspa kuchenna. Zamiast niej, można postawić na stół, który będzie pełnił różnorakie funkcje. W ten sposób bez trudu będzie można oddzielić salon od kuchni. Stół to mebel, który naturalnie wkomponowuje się w przestrzeń kuchenną. Podobnie jak wyspa, która może być wykorzystana do przygotowywania posiłków. Obydwa te elementy sprawią, że otwarta kuchnia stanie się miejscem przestronnym i nie ograniczonym. Jest to ważne szczególnie wtedy, jeżeli do dyspozycji jest mały aneks kuchenny, co też jest normalne dla wielu mieszkań. W ten sposób będzie można bowiem optycznie powiększyć całą przestrzeń. Do tego z kuchni będzie można ze spokojem obserwować telewizor, a także dzieci, które mogą bawić się na podłodze lub odpoczywać na sofie. 

Jak oddzielić kuchnię od salonu? Szklana lub ażurowa przesłona

Efektowne oddzielenie kuchni od salonu jest w stanie zapewnić przesuwna ścianka działowa, która będzie wykonana ze szkła. Może to być także ażurowa przesłona. Jest to dobry pomysł na podział, który pozwoli bawić się światłem. W ten sposób często będzie można zobaczyć na własnej ścianie tańczące promienie słoneczne, które będą w stanie zapewnić ciekawy efekt wizualny, który z pewnością zainteresuje najmłodszych członków rodziny. Szklane drzwi przesuwne lub ażurowa przesłona są dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które chcą ukryć bałagan w kuchni. Jest to ważne, kiedy w domu pojawiają się często niezapowiedziane osoby. Wystarczy tylko kuchnię przesłonić, aby ewentualny rozgardiasz móc szybko ukryć.

Efektowna aranżacja w salonie i kuchni

Może nie każdy ma na tyle miejsca, aby w swoim domu postawić półwysep kuchenny, który z reguły ma obszerny blat. Oddzielenia można za to dokonać przy pomocy narożnika lub kanapy, która zawsze swoje miejsce w pokoju dziennym. Metraż w takich pomieszczeniach jest mocno ograniczony, dlatego należy rozsądnie podejść do dysponowania nim. Sofa ustawiona tyłem do kuchni stanie się taką symboliczną granicą pomiędzy kuchnią i salonem.

Jest wiele sposobów na oddzielenie. Kolejnym pomysłem dla wielu może stać się także podłoga. W kuchni można zdecydować się na płytki, które są polecane z tego względu, że są bardziej odporne na wilgoć, a do tego są łatwiejsze w sprzątaniu. Do salonu dobrym pomysłem będą panele podłogowe. To przejście z płytek na panele stanowić będzie taką umowną i dostrzegalną granicę.

Jak oddzielić kuchnię od salonu? Otwarta przestrzeń w domu

Funkcjonalny dom, który na dodatek jest pięknie urządzony, to marzenie każdej osoby. W ostatnich latach coraz większa liczba osób stawia na otwartą przestrzeń, która korzystnie wpływa także na samopoczucie psychiczne.

Co jednak nie oznacza tego, że nie należy oddzielać aneksu kuchennego od salonu. Warto postawić chociażby taką symboliczną granicę, która pozwoli utrzymać ład i harmonię. W ten sposób będzie można także zwiększyć swój komfort. Wpłynie to pozytywnie na relaks. Pozwoli to także na zachowanie naturalnego ciągu, czyli kuchnia, jadalnia i na końcu salon. Elementy oddzielające salon od kuchni zapewniają większą swobodę w trakcie gotowania, jeżeli w pokoju dziennym np. nocują goście. Zastosowanie lameli, „firanek” na granicy lub innych elementów, pomoże także w izolacji hałasów z kuchni, które mogą negatywnie wpływać na osoby wypoczywające w pokoju dziennym. 

Kuchnia otwarta na salon ma swoje zalety. Pomaga to m.in. doświetlić obydwa pomieszczenia za pomocą promieni słonecznych wpadających przez okno. Warto jednak pomyśleć o tym, aby oddzielić aneks kuchenny od salonu. Tym bardziej że do dyspozycji jest wiele ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. Taki podział pomoże także w zapewnieniu większego poziomu intymności w pokoju dziennym. Niska ścianka działowa wykonana z mebli, szklana kotara itp. – każda osoba znajdzie sposób na to, aby oddzielić aneks od pozostałej części domu. Ciekawe inspiracje aranżacyjne zawsze można znaleźć w świecie wirtualnym.