Ciągły katar, charakterystyczny kaszel, częste kichanie i przekrwione, łzawiące oczy? Jeśli zauważasz takie objawy u siebie lub swoich dzieci, bardzo prawdopodobne, że zmagacie się z alergią. Alergie to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku. Mogą objawiać się w różnoraki sposób, podobnie jak różne mogą być ich przyczyny. Źródłem alergenów mogą być przyjmowane pokarmy, składniki kosmetyków i detergentów, ale nie tylko. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przyczyna alergii może znajdować się w ich domu. Zarodniki pleśni, roztocza znajdujące się w kurzu czy też alergeny obecne na sierści zwierząt to czynniki, które bardzo często odpowiadają za alergie. W jaki sposób skutecznie pozbyć się ich ze swojego domu? Czy dom bez alergenów jest możliwy? Sprawdź nasze domowe sposoby na alergię!

Dom bez alergenów – częste sprzątanie

Kurz i zanieczyszczenia osadzają się na meblach, obiciach kanap, a nawet mogą znajdować się w naszej pościeli. Mimo to największym skupiskiem cząsteczek kurzu, w którym m.in. rozwijają się roztocza, są dywany i wykładziny. Dlatego też, by nasz dom był wolny od alergenów, konieczne jest regularne i dokładne sprzątanie. Jeśli będziemy robić to odpowiednio często, kurz nie będzie się osadzał, dzięki czemu my nie odczujemy skutków jego obecności.

W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiednie sprzęty i akcesoria. Do ścierania kurzu z blatów bądź mebli najlepiej sprawdzą się ściereczki z mikrofibry. By mieć pewność, że rzeczywiście pozbyliśmy się kurzu, a nie tylko przenieśliśmy go w inne miejsce, najlepiej usuwać go wilgotną ściereczką lub korzystać z odpowiedniego detergentu.

Jak pozbyć się alergenów? Odpowiedni odkurzacz

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogą znajdować się na podłodze, jest odkurzacz. To urządzenie, które szybko i sprawnie usuwa kurz, drobiny i inne zanieczyszczenia. Mimo to nie każdy odkurzacz jest równie skuteczny i pozwala cieszyć się czystym domem, wolnym od kurzu i alergenów. W takim razie jaki sprzęt wybrać, by mieć pewność, że po odkurzeniu nasz dom będzie czysty? Tutaj szczególnie polecany jest odkurzacz pionowy Electrolux. Jego zaletą jest bardzo duża skuteczność w pozbywaniu się zanieczyszczeń, jakich nie widać gołym okiem.

Przykładowo model odkurzacza pionowego Allergy UV Pure Q9 cechuje 5-stopniowa filtracja powietrza, dzięki czemu z większą dokładnością usuwa kurz i alergeny. Kolejną zaletą jest elektroszczotka BEDPROPOWER™ PLUS z technologią UV. Co to oznacza? Dzięki niej odkurzacz skutecznie usuwa nie tylko kurz, ale również bakterie i alergeny, jakie mogą znajdować się na obiciach kanap, foteli, pościeli, a także na zwierzęcych posłaniach. 

Należy pamiętać, że aby zachować maksymalnie efektywną filtrację, należy często opróżniać pojemnik na kurz, a także myć go i filtry, które należy wymeniać co 6 miesięcy.

Domowe sposoby na alergię – o czym pamiętać?

O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli zależy nam na tym, aby nasz dom był wolny od alergenów? Oprócz dobrej jakości odkurzacza dobrze jest zaopatrzyć się w inne akcesoria, które pomogą nam pozbyć się nieproszonych gości. Jednym z takim urządzeń jest chociażby oczyszczacz powietrza. Warto pamiętać, że różnego rodzaju alergeny, jak i szkodliwe dla naszego układu oddechowego zanieczyszczenia mogą przedostawać się do naszych wnętrz z zewnątrz. Może to mieć miejsce np. w przypadku wietrzenia, jednak rożnego rodzaju pyły przedostają się także przez szczeliny w oknach i drzwiach.


Oczyszczacz powietrza z odpowiednim systemem filtracji pomaga pozbyć się ich z naszych wnętrz, dzięki czemu możemy oddychać czystym powietrzem. W połączeniu z odkurzaczem pionowym Electrolux zapewni właściwą ochronę przed alergenami.