Salon to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu jednorodzinnym czy też mieszkaniu. Zazwyczaj pełni funkcję pokoju dziennego, w którym spędzamy największą ilość czasu, dlatego warto zadbać o dobrą aranżację tego wnętrza. W salonie możesz wygospodarować kilka stref, które ułatwią Ci życie. Jak urządzić salon, w którym będzie królowała funkcjonalność oraz przytulny nastrój? Możesz samodzielnie zaprojektować aranżację tego wnętrza niezależnie od tego czy posiadasz duży salon w domu, czy mały salon w bloku. Jeśli nie masz pomysłów jak aranżować pomieszczenia, przeczytaj poniższy artykuł, w którym podpowiadamy jak urządzać wnętrze, aby czuć się doskonale w swoim salonie.

Jak umeblować salon aby wnętrze było funkcjonalne i miało ciekawy wystrój?

Meble do salonu są bardzo ważną częścią wystroju, dlatego warto zadbać o to by były one przede wszystkim funkcjonalne. Jeszcze kilka lat temu marzeniem każdej osoby, która posiadała salon był ogromny, masywny komplet wypoczynkowy, który zazwyczaj mocno przytłaczał wnętrze. Na szczęście aranżacja wnętrz ma obecnie zupełnie inne trendy i ogromne mało funkcjonalne meble są już tylko wspomnieniem. Dużo ważniejszy jest niebanalny design oraz użyteczność elementów wyposażenia. Wybierając meble, kluczowa jest wielkość salonu ponieważ meble nie powinny przytłaczać i optycznie zmniejszać przestrzeni. Przed zakupem odpowiednich mebli należy zdecydować, w jakim stylu chcemy utrzymać wystrój wnętrza, tak by elementy takie jak sofa, fotel czy puf tworzyły spójną całość.

Salon nowoczesny, o czym należy pamiętać przy aranżacji salonu?

Urządzając salon nowoczesny warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Kluczowym elementem wyposażenia salonu są oczywiście meble, jednak nowoczesny salon charakteryzuje się także podziałem na strefy.

Jeśli metraż salonu na to pozwala można wydzielić strefę zabaw dla dzieci lub część gabinetową, która idealnie sprawdzi się w sytuacji kiedy ktoś pracuje w domu. W przypadku mniejszej wielkości domu, dobrym rozwiązaniem będzie zaaranżowanie salonu wraz ze strefą jadalnianą i wypoczynkową. W przypadku tego tylu aranżacji przestrzeni meble i dodatki powinny ze sobą współgrać we wszystkich strefach. Jeśli decydujemy się na styl boho zarówno część wypoczynkowa jak i jadalniana powinny byc utrzymanie w takiej estetyce. Zasada ta dotyczy tak na prawdę każdego stylu.

Jak połączyć pokój dzienny i aneks kuchenny? Salon z kuchnią oraz salon z jadalnią – Inspiracje

Dobry projekt salonu to podstawa!

Salon wielofunkcyjny, czyli taki który łączy w sobie funkcjonalność różnych pomieszczeń może być jak najbardziej komfortowy. Aby tak się stało pomysł na salon należy przełożyć na dobry projekt. Wielofunkcyjny salon to swego rodzaju wizytówka domu ponieważ jednocześnie funkcję jadalni, strefy wypoczynku, miejsca spotkań, a często także kuchni jeśli znajduje się tam aneks, dlatego dobre planowanie przestrzeni to podstawa. Warto zwrócić uwagę, aby wszystkie strefy miały najbardziej optymalny dostęp do światła dziennego. W projekcie należy też uwzględnić przyszłe dekoracje oraz rozkład lamp, co ułatwi późniejsze urządzanie i sprawi, że ostateczny efekt dekoracyjny będzie spełniać nasze oczekiwania.

Salon z jadalnią – inspiracje

Salon połączony z jadalnią to jedna z najbardziej inspirujących aranżacji na to pomieszczenie. Aby zaprojektować tego typu salon bardzo łatwo znaleźć inspirację. Dobrze jest wydzielić miejsce na oglądanie telewizji gdzie powinna znaleźć się kanapa lub narożnik, a także strefę przeznaczoną do spożywania posiłków, w której nie może zabraknąć stołu. Aby całe wnętrze miało przyjemny klimat, nie można zapomnieć o dodatkach, które uzupełnią aranżację. Doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie dywanu, w strefie wypoczynku, gdzie znajduje się rtv, wtedy całość świetnie będzie wyglądała. W salonie, w okolicach kanapy dobrze jest też umieścić stolik kawowy, dzięki któremu jeśli odwiedzą Cię goście, będzie możliwość swobodnego spędzania czasu. Jeśli posiadasz kominek, warto tak zaplanować rozkład mebli, alby siedzisko w salonie znalazło się jak najbliżej niego. W ten sposób można sprawić, że jesienią i zimą, będzie możliwość miłego relaksu przed kominkiem.

Salon z kuchnią – ciekawe pomysły na wystrój salonu połączonego

Jeśli zastanawiasz się jak urządzić salon z kuchnią to podpowiemy na co zwrócić uwagę. Tego typu salon ma kształt pokoju dziennego, ale jednocześnie salon pełni też funkcję miejsca, w którym przygotowuje się posiłki. W takim pomieszczeniu idealnym rozwiązaniem jest wyspa, która oddzieli obie strefy od siebie. Kuchenne meble powinny znaleźć się na skraju pomieszczenia, najlepiej po przeciwnej stronie od kanapy. Jeśli pomieszczenie ma mniejszy metraż, postaw na jasne kolory ścian a także naturalne materiały, które optycznie powiększą przestrzeń. W małych wnętrzach ważne jest także aby umieścić telewizor na ścianie w salonie, wówczas pozwoli to zaoszczędzić trochę miejsca.