Aranżacja małej kuchni wymaga takiej zabudowy, aby zagospodarować całą dostępną przestrzeń. Przy wyborze odpowiednich elementów wyposażenia mała kuchnia zyska na funkcjonalności. Jak urządzić małą kuchnię?

Małą kuchnię należy tak zaaranżować, aby znalazło się w niej miejsce do przechowywania sprzętów AGD oraz naczyń. Potrzebna jest też funkcjonalna przestrzeń robocza.  Zachęcamy do lektury ponieważ w tym artykule podpowiadamy jak urządzić kuchnię, która ma niewielki metraż.

Jak urządzić małą kuchnię w kształcie kwadratu lub prostokąta?

Do pomieszczeń o regularnych kształtach łatwiej jest zaprojektować umeblowanie. Należy to zrobić po uprzednim dokonaniu dokładnych pomiarów. Można zaprojektować małą kuchnię z pomocą komputera, aby zobaczyć przewidywane efekt. Należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie elementów stałych. W bloku każda kuchnia posiada kuchenkę gazową i zlew. W bardzo małej kuchni warto wymienić zlew na jednokomorowy.

 Jak urządzić małą kuchnię z oknem? 

Aby umeblować małą kuchnię, w której są okna trzeba zagospodarować wolne ściany. Dobrze jest na jednej z nich zamontować ciąg kuchenny złożony z szafek stojących i szafek wiszących. Dolne szafki warto postawić blisko siebie i nakryć wspólnym blatem. W ten sposób powstanie doskonała przestrzeń robocza. Pod oknem, na wysokości parapetu, może się znaleźć rozkładany stolik kuchenny. To ciekawy patent, bo blat może być unoszony jedynie na czas posiłku. Do niewielkiej kuchni z oknem niepotrzebne jest silne oświetlenie, ale dla większego komfortu, pod górnymi szafkami można zamontować reflektorki skierowane na powierzchnię służącą do czynności związanych z przygotowywaniem posiłków w godzinach wieczornych.

Na co zwrócić uwagę urządzając małą kuchnię?

Aranżacja małej kuchni w bloku powinna sprawić, aby optycznie robiła wrażenie większej niż jest w rzeczywistości. Powinny w niej dominować jasne kolory. Meble do takiej kuchni powinien cechować minimalistyczny styl i lekkość formy. Aby zdecydować jak urządzić małą kuchnię warto wykorzystać sprytne patenty, pozwalające utrzymywać idealny porządek. Wąską kuchnię w bloku najlepiej wyposażyć w szafki kuchenne z przesuwnymi drzwiczkami. Albo zamiast zamykanych szafek zawiesić otwarte półki. Między ścianą a meblami nie powinno być dużego odstępu. Wykorzystany musi być każdy wolny fragment powierzchni, więc świetnie sprawdzi się narożna szafka kuchenna.

Jak urządzić małą kuchnię przyjazną dla domowników?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym często koncentruje się życie rodzinne. Tam domownicy wspólnie spożywają posiłki i spotykają się na wieczorne rozmowy chętniej niż w salonie. Jeżeli meble kuchenne będą miały pastelowe jasne barwy, kuchnia zyska walor domowego ciepła.

Można urządzić bardzo małą kuchnię w sposób niestandardowy. Zamiast tradycyjnego stołu, można zamocować barowy blat w kształcie wąskiego prostokąta, a przy nim ustawić wysokie krzesła. W ten sposób urządzamy małą kuchnię tak, aby domownicy mogli przed wyjściem z domu do pracy szybko wypić poranną kawę lub wieczorem poczęstować drinkiem gości, którzy są bliskimi znajomymi.

Mała kuchnia – jak zapewnić jej funkcjonalność?

Niewielka kuchnia ma także swoje zalety. Może sprawić, że łatwiej jest mieć wszystko pod ręką. Najważniejszy jest blat roboczy oraz przestrzeń do przechowywania AGD, garnków i innych naczyń. W małej kuchni lepiej nie umieszczać dużego stołu. Rolę powierzchni do prac kuchennych z powodzeniem spełni solidny blat umieszczony na zespolonych dolnych szafkach. Najlepiej jeśli mają one co najmniej  90 cm wysokości i 60 cm głębokości. Świetnie sprawdzi się oświetlenie podszafkowe.

Dobrze jest, jeśli meble do małej kuchni wyposażone są w szuflady. Muszą się one wysuwać płynnie i cicho.  W sytuacji kiedy niewielki metraż kuchni utrudnia  otwieranie drzwiczek w ciągu kuchennym, bardzo praktyczny jest kosz cargo. Jest to doskonały organizer do przechowywania produktów w butelkach, słoikach lub puszkach. Łatwo po nie sięgnąć wysuwając front szafki.  

 Urządzenie małej kuchni w bloku – najważniejsze informacje

Mała kuchnia w bloku może być funkcjonalna, estetyczna i przyjazna dla domowników. Wystarczy umieścić w niej nowoczesne meble kuchenne mające rozmaite udogodnienia. Dotyczy to również innych elementów wyposażenia. Jasne kolory ścian i sprzętów spowodują optyczne powiększenie. Trzeba tak zaprojektować małą kuchnię, aby wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Dzięki pomysłowej aranżacji, nawet w niewielkiej kuchni można pracować swobodnie i czuć się komfortowo.