Oczekiwanie na wynik testu ciążowego potrafi być bardzo stresujące. Chcąc mieć pewność co do jego wyników, trzeba wiedzieć, jaki test ciążowy wybrać. Czytaj dalej i dowiedz się, który test jest najlepszy.

W aptece można dowiedzieć się różnych rzeczy o tym, jaki test ciążowy wybrać. Wybór jest szeroki – dostępne są testy różnych producentów i rodzajów. Wszystkie rodzaje testów badają poziom hormonów w moczu, a ich zrobienie jest bardzo proste. Który test wybrać, żeby wykryć ciążę?

Rodzaje testów ciążowych – strumieniowy czy płytkowy?

Wszystkie testy sprawdzają poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu. Jest to hormon, który pojawia się już w kilka dni po zapłodnieniu. Jaki test ciążowy wybrać? Jest w stanie wykryć go test strumieniowy, płytkowy i paskowy. Testy różnią się od siebie czułością oraz budową. Wykonanie testu płytkowego wymaga zebrania moczu do pojemnika i umieszczenia kilku kropel w specjalnym okienku.

Test strumieniowy podkłada się bezpośrednio pod strumień moczu na kilka sekund. Rano poziom hCG jest największy, dlatego najlepiej robić test właśnie wtedy. Test ciążowy płytkowy jest prosty w obsłudze i nie wymaga żadnych dodatkowych działań.

Co wpływa na wynik testu – kiedy jest pozytywny, a kiedy negatywny?

Pozytywny wynik testu ciążowego pojawi się wówczas, gdy wykryje on wysokie stężenie hCG w moczu. Nie zawsze jednak w sytuacji, gdy nie ma miesiączki, przyczyną jest ciąża. Może się okazać, że wynik domowego testu ciążowego będzie negatywny. Jeśli jest on robiony niedługo po potencjalnym zapłodnieniu, warto go powtórzyć, natomiast nie można wykluczyć innych przyczyn braku miesiączki, takich jak anemia, niewydolność nerek lub schorzenia wątroby.

Na wynik testu w dużej mierze wpływa jego czułość. Testy o bardzo wysokiej czułości, które są w stanie wykryć beta hCG w małym stężeniu, czyli ultraczułe, są w stanie potwierdzić ciążę nawet w 10 dni po zapłodnieniu. Najmniej czułe testy są w stanie potwierdzić ciążę dopiero na 3 tygodnie po zapłodnieniu, czyli tydzień po spodziewanej miesiączce. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej udać się do lekarza ginekologa.

Jak działa test ciążowy i czy wiarygodnie wykrywa ciążę?

Jeśli nie wiesz, jaki test ciążowy wybrać, możesz uzyskać poradę w aptece. Testy ciążowe mogą jeszcze nie być w stanie wykryć ciąży, ale jeśli wynik jest pozytywny, wówczas mylą się bardzo rzadko. Testy o czułości na poziomie 500 IU/l dadzą wynik negatywny przez 10 dni po zapłodnieniu. Dopiero po tym czasie wynik ultraczułego testu będzie wiarygodny.

Jeśli pojawiają się pierwsze objawy ciąży, a wynik jest negatywny, wówczas musisz zgłosić się do lekarza. Niskie stężenie hormonu może być objawem poważnych problemów zdrowotnych. Test ciążowy, który wykrywa poziom beta hCG już w czasie, gdy trwa już trzeci tydzień ciąży, jest bardzo wiarygodny.

Jak interpretować wyniki testu ciążowego strumieniowego?

Do każdego testu ciążowego załączona jest instrukcja. Znajdziesz w niej informacje o tym, jak zaaplikować mocz na strumieniowy test ciążowy i jak zinterpretować wyniki. Pamiętaj, że 7 dni po zapłodnieniu to zbyt krótko nawet dla najczulszych testów ciążowych.

Jedna kreska oznacza zwykle brak ciąży, natomiast dwie należy interpretować jako wynik pozytywny. Pojedyncza kreska to pole testowe – oznacza, że test został wykonany prawidłowo. 

Kiedy trzeba odwiedzić aptekę i zrobić test ciążowy?

Najczulsze testy ciążowe można robić już na 10 dni po zapłodnieniu. Warto jednak się z tym wstrzymać, jeśli jest to możliwe, ponieważ im później zrobi się test, tym większa jest szansa wykrycia ciąży. Warto wykonać test na hormon ciążowy na dwa tygodnie po zapłodnieniu. Trzeba jednak poprosić w aptece o czuły test, który należy wykonać zgodnie z instrukcją. Farmaceuta będzie wiedział, jaki test ciążowy wybrać.

Jaki test ciążowy wybrać – czy pozytywny wynik zawsze oznacza, że jesteś w ciąży?

Prawdopodobieństwo fałszywie pozytywnego wyniku jest bardzo małe. Zawsze jednak trzeba liczyć się z tym, że test ciążowy paskowy, płytkowy lub strumieniowy może być wadliwy. Po pozytywnym wyniku warto powtórzyć wykonanie testu ciążowego, żeby zyskać pewność co do jego wyników. Można zrobić to w dniu spodziewanej miesiączki, ale w wielu przypadkach warto z tym poczekać przynajmniej kilka dni.

Jeśli wynik był negatywny, możesz powtórzyć test za kilka dni. Po zrobieniu pozytywnego testu ciążowego trzeba jak najszybciej udać się do lekarza – niezależnie od jego rodzaju. Specjalista potwierdzi, czy test został wykonany prawidłowo i przekaże dalsze zalecenia dotyczące ciąży.