Kuchenka indukcyjna to nowoczesna alternatywa klasycznej gazowej lub elektrycznej płyty. Charakteryzuje się ona przede wszystkim wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz energooszczędności, a także gładką jednolitą konstrukcją, którą stosunkowo łatwo jest utrzymać w odpowiedniej czystości. Jak skutecznie czyścić płytę indukcyjną na co dzień oraz z większych zabrudzeń?  

Czyszczenie płyty indukcyjnej – co warto wiedzieć? 

Gładka powierzchnia płyty indukcyjnej zazwyczaj czyści się stosunkowo łatwo. Warto jednak pamiętać o tym, aby regularnie przecierać kuchenkę po każdym użyciu oraz w miarę możliwości pozbywać się tłustych plam i osadów, kiedy są jeszcze świeże i łatwiejsze do usunięcia. Systematyczne czyszczenie płyty jest rozwiązaniem znacznie lepszym i korzystniejszym dla kondycji kuchenki.  

Bardzo ważne jest także, aby do czyszczenia płyty używać odpowiednio dopasowanych środków oraz akcesoriów, tak aby skutecznie pozbyć się zabrudzeń, nie uszkadzając przy tym powierzchni kuchenki.  

Akcesoria do czyszczenia kuchenki indukcyjnej 

Do codziennej pielęgnacji płyty indukcyjnej najlepiej wybrać miękkie i chłonne ściereczki z mikrofibry lub klasyczne gąbki do naczyń, pamiętając jednak, aby używać wyłącznie ich miękkiej części. Dobrze sprawdzą się także ściereczki bawełniane oraz gruby ręcznik papierowy. Zdecydowanie nie należy używać do czyszczenia płyty twardych gąbek, druciaków czy szczotek ze sztywnym włosiem; tego typu akcesoria mogą bowiem uszkodzić strukturę kuchenki.  

Aby skutecznie pozbyć się zaschniętych, starszych zabrudzeń, warto skorzystać z pomocy specjalnych skrobaków. Stworzone z myślą o kuchenkach indukcyjnych i elektrycznych z powodzeniem usuwają zabrudzenia, nie niszcząc ani nie rysując przy tym powierzchni płyty.  

Sprawdzone sposoby na czystą kuchenkę 

Do codziennego, regularnego przecierania i czyszczenia kuchenki po każdorazowym użyciu zdecydowanie wystarczy płyn do naczyń oraz miękka gąbka lub ściereczka z mikrofibry. Aby skutecznie doczyścić powierzchnię kuchenki z osadów z wody, tłustych plam czy innych zabrudzeń, możemy wykorzystać domowe sposoby lub gotowe specyfiki dostępne w sklepach.  

Do wyczyszczenia kuchenki domowym sposobem możemy użyć między innymi sody oczyszczonej. Wystarczy jedynie rozpuścić kilka łyżeczek proszku w ciepłej wodzie i dokładnie wymieszać. Powstałym płynem nałożonym na gąbkę bądź ściereczkę dokładnie czyścimy całą powierzchnię płyty indukcyjnej, a następnie starannie ścieramy.  

Innym sposobem na czystą kuchenkę indukcyjną jest metoda czyszczenia przy użyciu octu. Ocet skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia z powierzchni kuchenki i nadaje jej estetycznego połysku.  

Jak wyczyścić płytę indukcyjną z pomocą specjalnych środków? Wyjątkowo prosto! Wystarczy jedynie dopasować odpowiedni specyfik do posiadanej płyty, a następnie postępować zgodnie z zamieszczoną na etykiecie instrukcją. Wśród środków przeznaczonych do czyszczenia kuchenki indukcyjnej znajdziemy płyny w butelce z praktycznym atomizerem, mleczka oraz pasty. Powierzchnię płyty możemy także skutecznie wyczyścić przy pomocy innych środków myjących, które znajdziemy w domu, takich jak płyn do mycia naczyń czy płyn do szyb.