Jeśli starasz się o zajście w ciążę lub dopiero o tym myślisz, nie jest za wcześnie, aby zacząć przygotowywać się do ciąży. Planowanie ciąży krok po kroku – jak najlepiej się przygotować? Zdrowie przed poczęciem i opieka zdrowotna skupiają się na rzeczach, które możesz zrobić przed i w trakcie ciąży, aby zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Niektórym kobietom przygotowanie ciała do ciąży zajmuje kilka miesięcy. W przypadku innych kobiet może to potrwać dłużej. Niezależnie od tego, czy jest to Twoje pierwsze, drugie czy szóste dziecko, poniższe wskazówki i porady pomogą Ci przygotować się na zdrową ciążę.

Dlaczego warto zaplanować ciążę?

Kobieta planująca ciążę ma większe szanse na jej zajście, donoszenie i urodzenie zdrowego dziecka. Świadome planowanie pozwoli uniknąć części niepotrzebnego stresu, zapewni odpowiednie przygotowanie domu i otoczenia. To także przygotowanie ciała mamy na ten wyjątkowy 9 miesięczny czas, dzięki czemu przebieg ciąży może być łatwiejszy oraz umożliwi to szybszy powrót do stanu sprzed ciąży.

Planowanie ciąży

Planowanie tego wspaniałego czasu warto rozpocząć od kwestii medycznych i zdrowotnych. Dowiedzieć się czego można się spodziewać w poszczególnych trymestrach oraz zaraz po porodzie

Wizyta u lekarza ginekologa

Przed zajściem w ciążę porozmawiaj z lekarzem na temat opieki zdrowotnej przed ciążą, Twój lekarz będzie chciał omówić Twoją historię zdrowia i wszelkie schorzenia, które obecnie masz, które mogą mieć wpływ na ciążę. Omówi również wszelkie wcześniejsze problemy z ciążą, leki, które obecnie przyjmujesz oraz kroki, które możesz podjąć przed tym niezwykłym czasem dla kobiety.

Podstawowe badania

Zdrowie mamy jest najważniejsze dla rozwoju płodu i przyjścia na świat zdrowego maluszka. Warto sprawdzić swój stan zdrowia przez odpowiednie badania, aby wykluczyć np. niedobory, przewlekły stan zapalny widoczny w poziomie przeciwciał, cukrzycę czy niedokrwistość.

Odstawienie niektórych leków

Przyjmowanie pewnych leków w czasie ciąży może spowodować poważne problemy dla płodu. Należą do nich niektóre leki na receptę i bez recepty oraz suplementy diety lub ziołowe. Jeśli planujesz ciążę, przed zajściem w nią powinnaś przedyskutować z lekarzem potrzebę przyjmowania leków i upewnić się, że przyjmujesz tylko te leki, które są niezbędne.

Szczepienia

Niektóre  są zalecane przed zajściem w ciążę, w czasie ciąży lub tuż po porodzie. Posiadanie odpowiednich szczepień we właściwym czasie może pomóc zachować zdrowie i uchronić dziecko przed ciężkimi chorobami lub problemami zdrowotnymi przez całe życie. Warto upewnić się, że przyszła mama w przeszłości otrzymała szczepienia przeciwko różyczce czy takim chorobom jak . świnka, odra i ospa wietrzna. Warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Unormuj masę ciała

Zarówno niedowaga jak i nadwaga wpływają negatywnie na zdrowie mamy i maluszka rozwijającego się w jej brzuchu. Utrzymuj swoje bmi w odpowiednich granicach dla poszczególnych tygodni ciąży. Osoby z nadwagą lub otyłością mają większe ryzyko wielu poważnych schorzeń, w tym powikłań w czasie ciąży, chorób serca, cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów (endometrium, piersi i okrężnicy). Osoby z niedowagą są również narażone na poważne problemy zdrowotne. 

Co warto zmienić przed ciążą w swoim stylu życia

Jeszcze przed zajściem w ciążę zacznij eliminować zagrożenia ze swojego życia (chemikalia, szkodliwe promieniowanie itp.), a także czasami zmienić tryb życia. Wiedza o tym, co stanowi zagrożenie i jak go uniknąć może być pomocna. Najważniejsze zmiany jakie powinnaś wprowadzić, aby przygotować organizm do tego ważnego czasu w życiu kobiety:

Rzuć palenie przed próbą zajścia w ciążę

 Wiele osób myśli, że po zapłodnieniu i potwierdzeniu ciąży przestaną palić. Niestety palenie może uszkadzać zarówno plemniki jak i komórki jajowe. O wiele lepiej dla obu partnerów jest zrezygnowanie ze wszystkich używek, w tym palenia papierosów przed zapłodnieniem.

Ogranicz kofeinę i alkohol 

Istnieją pewne dowody na to, że nadmierne spożywanie kawy może zwiększać ryzyko poronienia i prawdopodobnie zaburzać płodność u kobiet. Umiarkowane spożycie kofeiny i alkoholu wydaje się być bezpieczne przed poczęciem. Pamiętaj, że gdy jesteś w ciąży, żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna.

Zdrowo się odżywiaj

Zdrowe odżywianie to podstawa dobrej kondycji organizmu oraz samopoczucia. Jeśli nie wiesz od czego zacząć warto udać się do dietetyka, który wyjaśni najważniejsze zasady. Możesz skorzystać też z ułożonej przez niego diety, która zapewni odpowiedni poziom kalorii i składników odżywczych. Wystrzegaj się wszelkich diet odchudzających w tym czasie. Istotną kwestią jest utrzymywanie stałego poziomu glukozy we krwi.

Suplementacja

Już przed zajściem w ciążę warto wykonać badanie i zacząć suplementować odpowiednie preparaty mające na celu uzupełnienie niedoborów witamin i składników mineralnych. Lekarze zalecają przyjmować kwas foliowy przed ciążą, ponieważ jest istotny w formowaniu cewy nerwowej. Mogą pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo niektórych rodzajów wad wrodzonych, zwanych wadami cewy nerwowej takich jak rozszczep kręgosłupa i bezmózgowie.