Czas przeznaczony na wspólne zabawy z dzieckiem to chwile, które za kilka lat będziesz wspominać z łezką w oku. Wkrótce Twoja latorośl dorośnie i zacznie podążać własnymi ścieżkami. Maksymalnie wykorzystaj każdą minutę. Sprawdź nasze pomysły na zabawy w domu!
Wspólne gry i zabawy ruchowe z dzieckiem to nie tylko doskonały sposób na budowanie więzi pomiędzy rodzicem a maluchem, lecz także świetna okazja do tego, aby kształtować koordynację ruchów i wyostrzać zmysły pociechy już w pierwszym roku życia dziecka. Spędzanie czasu w domu na zabawach sensorycznych to Twój wkład w jego prawidłowy rozwój! Dzięki tej zabawie dziecko zdobędzie nowe umiejętności, wykształci twórcze myślenie, a być może także pozna nowe słowa.
Zabawy z dzieckiem w domu – wspieraj rozwój malucha od najmłodszych lat!
Z powodu choroby musicie spędzić z dzieckiem czas w mieszkaniu? To wspaniała okazja do stymulacji rozwoju każdego malucha! Zabawy sensoryczne mają jeden cel – stymulację zmysłów malucha. Nie musisz inwestować w specjalistyczne zabawki. Wystarczy to, co masz pod ręką!
Możesz posadzić dziecko w krzesełku do karmienia i postawić przed nim miskę z gęstą masą – może to być masa solna. Do przygotowania masy sprawdzi się też piasek wymieszany z błotem – ani się obejrzysz, a maluch zacznie ją ugniatać. Dzięki tej zabawie będzie ćwiczyć zmysł dotyku.
Nie czekaj ze wspólnymi zabawami do momentu, w którym Twoje dziecko nauczy się nazywać i opisywać poszczególne przedmioty. Komunikacja werbalna to nie wszystko! Zanim maluch zacznie powtarzać wypowiadane przez Ciebie słowa, wykorzystaj zmysł dotyku do budowania więzi! Rozłóż na podłodze miękki kocyk, połóż dziecko na plecach, a na jego brzuszku wykonuj delikatne masażyki – możesz także nieco połaskotać malucha.
Jak znaleźć czas na zabawy w domu z niemowlakiem i starszym dzieckiem?
Wracasz z pracy, po drodze odbierasz malucha ze żłobka lub przedszkola, a w domu czeka na Ciebie jeszcze cała lista rzeczy do zrobienia? Czujesz się zmęczona i wydaje Ci się, że doba jest zdecydowanie zbyt krótka na to, aby wygospodarować z niej chociaż chwilę na wspólną zabawę? Nie zastanawiaj się, jak znaleźć dodatkową godzinę, lecz pomyśl, w jaki sposób włączyć zabawę do codziennych rytuałów!
Nie masz pomysłu na zabawy z maluchem? Podpowiadamy ciekawe aktywności, które możesz wykorzystać niezależnie od tego, czy jest to Twoje pierwsze dziecko, czy kolejna pociecha! Sprawdź, jak wspólnie ćwiczyć gibkość, poczucie równowagi i w jaki sposób kodować prawidłowe wzorce ruchowe.
Sensoryczne gry i zabawy wspierające rozwój najmłodszych dzieci
Monotonia wpływa niekorzystnie nie tylko na dorosłych. Dzieci muszą mieć nieustanny dostęp do różnorodnych bodźców – dzięki temu będą się prawidłowo rozwijać. Pomyśl o wprowadzeniu stymulacji sensorycznej do codziennej zabawy i czynności pielęgnacyjnych.
Po kąpieli, gdy owiniesz malucha w ciepły kocyk, możesz wspierać jego układ słuchowy przy pomocy ulubionej grzechotki. Zależy Ci na usprawnieniu małych paluszków? Zrób gniotki – wykorzystaj do nich mąkę i balony. Różnorodność bodźców możesz zapewnić maluchowi także dzięki misce z wodą, bibule, a nawet ziarnom kawy. Taka zabawa rozwija zmysł dotyku.
Możliwości masz wiele – ćwicz z maluchem przewracanie z brzucha na plecy, zachęcaj do poznawania nowych zapachów, dając do powąchania zawartość butelki z różnymi substancjami, rozwijaj poczucie sprawczości u dziecka, ucząc go świadomego poruszania różnymi częściami ciała. Obserwuj i dostrzegaj nawet najmniejsze osiągnięcia swojej pociechy!
Pomysły na zabawy dla dzieci w domu, czyli co robić, gdy nie można wyjść na świeże powietrze?
Spacery po lesie, wspólne wycieczki rowerowe, zwiedzanie ciekawych zakamarków w mniejszych i większych miastach to doskonały sposób na kształtowanie w małym człowieku miłości do natury oraz ciekawości świata. Jednak gdy za oknem ziąb i plucha, niemal każdy pragnie schować się w ciepłych ścianach własnego mieszkania. Chociaż dzieci uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu i poszerzać w ten sposób wiedzę o świecie, to nie zawsze jest to możliwe.
Jesienne i zimowe dni spędzane w domowym zaciszu nie muszą oznaczać nudy – to może być świetna zabawa! Nie przejmuj się, jeśli nie masz w zanadrzu 15 pomysłów na wspólne aktywności. Pokaż dziecku, że nawet prosta zabawa może przerodzić się w niezapomnianą przygodę. Jeśli ostatni zapas plasteliny skończył się w zeszłym tygodniu, stwórzcie figurki z masy solnej!
Kalambury, kuk okrętowy, a może zabawa w chowanego? Dostosuj aktywność do wieku dziecka
Możesz mieć mnóstwo pomysłów na zabawę, które Tobie wydają się strzałem w dziesiątkę, jednak Twój maluch konsekwentnie będzie odmawiał takiej aktywności. Powodów takie reakcji może być wiele. Zanim jednak zaczniesz sięgać do głęboko ukrytych pokładów własnej kreatywności, zastanów się, czy proponowane gry są dopasowane do wieku i zainteresowań Twojej pociechy.
Ulubiona zabawa, na której jeszcze niedawno spędzaliście długie godziny, mogła się maluchowi zwyczajnie znudzić. Zapewnij swojemu dziecku dostęp do różnych bodźców, wspieraj jego kreatywność na rozmaite sposoby. Pomimo Twoich syn lub córka nie chce narysować kolejnego rodzinnego portretu? Nie zmuszaj go do tego! Spróbuj zachęcić go do aktywności, na którą ma ochotę!
Ścinki tkanin, rolki po papierze toaletowym i stare skarpety – kreatywne pomysły na zabawki dla Twojego dziecka
Nie potrzebujesz markowych zabawek, aby Twoje dziecko przestało się nudzić w mieszkaniu. Wystarczy najprostszy klocek, balon, piasek albo karton – niemal wszystko jesteś w stanie przetwarzać na gadżetu, które umilą wspólne spędzenie czasu w domu. Ze starej skarpety, odrobiny włóczki i kolorowej tasiemki możecie stworzyć świątecznego krasnala. Rolki po papierze toaletowym mogą służyć do wykonania toru wyścigowego dla samochodzików.
Twoje dziecko ma ulubione zabawki, z którymi nie rozstaje się nawet na chwilę? A może spędza czas, oglądając wciąż te same bajki? Wykorzystaj nasze pomysły na wspólną zabawę z maluchem, a sprawisz, że w Twoim domu nawet w najbardziej deszczowy dzień nie będzie wiało nudą! Pamiętaj, że dziecko uczy się poprzez zabawę. Wspieraj rozwój swojej pociechy jeszcze zanim dziecko zacznie raczkować.