Przeziębienie jest wirusową infekcją górnych dróg oddechowych. Znane jest również jako ostre zapalenie jamy nosowo-gardłowej i często powoduje objawy takie jak zatkany lub katar, ból gardła, ból głowy, kichanie i kaszel.

Przeziębienie trwa zazwyczaj około 2-3 dni, ale może trwać dłużej, jeśli Twój układ odpornościowy jest słaby lub jeśli nie dbasz o siebie odpowiednio. Istnieją jednak pewne domowe sposoby, które mogą pomóc złagodzić niektóre z objawów podczas ich występowania (a nawet zapobiec ich występowaniu). Aby dowiedzieć się więcej jak zapobiegać przeziębieniu, zapraszamy do przeczytania dalszej części artykułu.

Przeziębienie — najczęstsze objawy

Przeziębienie jest infekcją wirusową, która charakteryzuje się zatkaniem nosa, kichaniem, bólem gardła, kaszlem i wieloma innymi objawami. Może trwać do dwóch tygodni i jest zwykle uleczalna za pomocą leków dostępnych bez recepty lub środków domowych.

Najczęstszym objawem przeziębienia jest wydzielina z nosa, która powoduje duży dyskomfort w funkcjonowaniu, ponieważ płyn śluzowy może utrudniać oddychanie oraz sen w nocy.

Kichanie jest kolejnym częstym objawem zwykłego przeziębienia. Kichanie pomaga ludziom oczyścić ich zatoki i płuca poprzez usunięcie z nich śluzu. Kiedy ktoś kicha bez zakrywania ust rękami, może rozsiewać zarazki, które powodują, że inni ludzie chorują. Dlatego właśnie zawsze należy zakrywać usta podczas kichania!

Ból gardła może również towarzyszyć przeziębieniu, ponieważ utrudnia on prawidłowe przechodzenie powietrza przez gardło i do płuc, gdy głęboko oddychasz lub mocno kaszlesz (co zwykle zdarza się podczas przeziębienia). Ból gardła może być również spowodowany innymi infekcjami, takimi jak angina lub zapalenie migdałków, więc jeśli odczuwasz ból gardła wraz z innymi objawami.

Gorączka może również towarzyszyć przy przeziębieniu, natomiast temperatura nie powinna wskazywać więcej niż 39 stopni, jeżeli termometr pokazał wyższą temperaturę koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Przeziębienie i grypa — jak je rozróżnić?

Kiedy czujesz się źle, może być trudno stwierdzić, czy masz przeziębienie, czy grypę. Obie choroby charakteryzują się podobnymi objawami, takimi jak katar i kaszel, ale grypa ma tendencję do wywoływania poważniejszych komplikacji.

Przeziębienie trwa zazwyczaj krócej niż tydzień, podczas gdy grypa zazwyczaj trwa dłużej — od dwóch do dziesięciu dni. Ponadto, podczas gdy większość osób, które zachorowały na przeziębienie, poczuje się lepiej w ciągu dwóch — trzech dni od zakażenia, osoby cierpiące na grypę mogą wymagać leczenia antybiotykami lub lekami przeciwwirusowymi, aby zwalczyć chorobę.

Jeśli podejrzewasz, że masz przeziębienie lub grypę, istnieją sposoby, aby je rozróżnić:

 1. Sprawdź swoje objawy: Jeśli Twoje objawy obejmują wysoką gorączkę (39 stopni lub więcej), ból gardła i bóle mięśni, które pojawiają się nagle, to możesz mieć grypę. Jeśli objawy są łagodniejsze i obejmują zatkany nos i kaszel z lekkim kichaniem, to prawdopodobnie zwykłe przeziębienie.
 2. Zastanów się, gdzie zachorowałeś: Jeśli byłeś narażony na kontakt z kimś, kto ma objawy grypy w bliskim sąsiedztwie (np. w pracy lub szkole), to prawdopodobnie to właśnie spowodowało Twoją chorobę.
 3. Szukaj innych oznak grypy. Jeśli niedawno chorowałeś na coś innego (np. zapalenie płuc), możliwe jest, że to, co uważasz za przeziębienie, może być w rzeczywistości czymś innym. Zwróć się do lekarza, jeśli objawy nasilają się lub trwają dłużej niż pięć dni.
 4. Oceń, jak się czujesz po przebudzeniu rano — czy czujesz się wypoczęty? Czy nadal czujesz się zmęczony, nawet po tym jak się wyspałeś? Jeśli tak, może to być spowodowane grypą, a nie przeziębieniem.

4 domowe sposoby na leczenie przeziębienia

 • Herbata z imbirem — Ta herbata jest świetna do łagodzenia bólu gardła, a także oczyszczania zatok. Pomaga również w nudnościach i objawach bólu brzucha spowodowanych przez zwykłe przeziębienie. Oprócz tych korzyści imbir ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc uspokoić organizm, podczas gdy ty odzyskujesz zdrowie po przeziębieniu. Imbir może pomóc złagodzić ból gardła, więc dodanie tego składnika zapewni Ci jeszcze większą ulgę!
 • Zupa czosnkowa — Zupa czosnkowa jest potężnym środkiem na zwykłe przeziębienie. Czosnek jest środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, więc może pomóc zmniejszyć czas trwania i ciężkość przeziębienia.
 • Ocet jabłkowy z cydrem — Ocet jabłkowy z cydrem jest naturalnym środkiem na przeziębienie. Pomaga oczyścić zatoki i drogi nosowe, a także łagodzi ból gardła.
 • Syrop z miodu i cytryny — Syrop z miodu i cytryny to świetny sposób na ukojenie gardła. Miód jest naturalnym środkiem hamującym kaszel, a cytryna pomaga oczyścić gardło. Możesz również użyć syropu z miodu i cytryny jako płukanki na bolące gardło.

Czy leki przeciwbólowe to dobry pomysł na przeziębienie?

Środki przeciwbólowe mogą w rzeczywistości pogorszyć objawy przeziębienia, ponieważ mogą one tłumić naturalną odpowiedź immunologiczną organizmu na chorobę. Na przykład ibuprofen i paracetamol mogą zmniejszyć zdolność organizmu do zwalczania wirusa, który powoduje przeziębienie. Podobnie wykazano, że aspiryna zwiększa ryzyko rozwoju wrzodów wywołanych wirusem.

Z tego powodu, możesz rozważyć użycie innych leków bez recepty, które nie zawierają środków przeciwbólowych, jeśli jesteś przeziębiony. Możesz spróbować środków obkurczających zatoki, takich jak pseudoefedryna lub fenylefryna, które są dostępne bez recepty w większości aptek. Leki te mogą pomóc złagodzić ciśnienie w zatokach poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych w okolicy nosa, co może poprawić oddychanie i zmniejszyć przekrwienie.

Jakie powikłania mogą występować po przeziębieniu?

Po przeziębieniu należy uważać na takie powikłania jak:

 • Zapalenie oskrzeli — może wystąpić, gdy wyściółka Twoich płuc ulega zapaleniu z powodu infekcji lub podrażnienia przez śluz. Objawy obejmują kaszel, duszności i ból w klatce piersiowej.
 • Zapalenie zatok
 • Zapalenie płuc — zapalenie płuc to zakażenie jednego lub obu płuc, które może powodować trudności w oddychaniu i ból w klatce piersiowej.

Podsumowanie

Przeziębienie jest niezwykle powszechną chorobą, która jest wywoływana przez wiele różnych wirusów. Objawy przeziębienia mogą się znacznie różnić w zależności od wirusa, który go wywołuje, ale ogólnie charakteryzują się katarem, bólem gardła, kaszlem i kichaniem. Jeśli uważasz ten artykuł za pomocny, podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.