Witaminy dla dzieci, ale także dla dorosłych są bardzo ważne.  Brak odpowiednich witamin i minerałów może powodować wiele zaburzeń zdrowotnych.

Bez trudu można otrzymać witaminy dla dzieci w wieku szkolnym i młodszym. Bardzo ważne jest ich odpowiednie dopasowanie, aby uniknąć niedoboru witamin. Są to elementy, z których każdy pełni odrębną rolę w organizmie. Rodzice mają do dyspozycji krople, syrop, żelki, saszetki do rozpuszczenia w wodzie, lizaki, a także tabletki do ssania. Tak, aby ich przyswajanie nie stwarzało najmłodszym problemów.

Najlepsze witaminy dla dzieci w wieku szkolnym i nie tylko

O tym, że suplementacja witaminami jest ważna, rodzice mogą dowiedzieć się już na etapie ciąży. Sam ginekolog będzie dużo o tym mówił, a także pediatra, który przejmie opiekę nad nowo narodzonym maluchem. Oto kilka najważniejszych witamin, które są szczególnie ważne w pierwszych latach życia dziecka:

  • witamina D3 – to ona zapewnia prawidłowy rozwój, dzięki czemu można uniknąć krzywicy i dolegliwości, które związane są z układem ruchu. Nazywana jest także witaminą słońca, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.
  • witamina C – także wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego, ale także jest odpowiedzialna za proces wchłaniania żelaza. Jej brak może powodować częste infekcje.
  • witaminy z grupy B – np. B6 lub B12. Ich odpowiednia ilość wspiera proces tworzenia czerwonych i białych krwinek. Mają one istotny wpływ na działanie układu nerwowego.
  • witamina E – antyoksydant, który wpływa na usunięcie wolnych rodników z organizmu. To dzięki niej utrzymuje się także odpowiedni poziom glukozy.

Suplementy dla dzieci – na co należy zwrócić uwagę?

Bez trudu aktualnie można otrzymać zestaw witamin dla dzieci. Praktycznie każda apteka jest w stanie zapewnić ogrom tabletek musujących lub inne witaminy dla dzieci w syropie. Oferta jest szeroka. Jednak do ich wyboru należy podejść z głową.

Decydując się na wybór witamin i minerałów dla dzieci, należy zwrócić uwagę na formę ich podania. Tak, aby najmłodszy członek rodziny nie miał problemu z przyswojeniem. Ważny jest również skład. Jeżeli suplement diety ma cukier i sztuczne barwniki, należy zrezygnować z zakupu.

Zestaw witaminowy musi zawierać także odpowiednie składniki. Ważne są witaminy, które zostały wymienione powyżej. Nie można jednak zapomnieć także o tym, aby każda multiwitamina dla dzieci zawierała także wapń, cynk, witaminę K, aby prawidłowo zbilansować dietę dziecka.

Witaminy dla dzieci w wieku szkolnym

W przypadku dzieci rozpoczynających naukę w szkole, zapotrzebowanie na witaminy nieco się zmienia. Przede wszystkim chodzi tu o wysiłek fizyczny. W tym czasie w organizmie dziecka mają już miejsce pewne zmiany hormonalne. Te czynniki sprawiają, że zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze się zmieniają. Dzieci w okresie od siódmego roku życia i starsze mają większe zapotrzebowanie na kwas pantotenowy, witaminę A, witaminę B6, B12, biotynę, witaminę PP. Warto więc znaleźć takie preparaty witaminowe, które będą w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie, aby móc wspierać prawidłowy rozwój dzieci.

Nie tylko zestaw witamin dla dzieci

Rodzice, którzy nie mają pewności co do tego, które pastylki do ssania lub inne preparaty są odpowiednie, zawsze mogą tę kwestię skonsultować z pediatrą. Ten będzie w stanie doradzić odpowiednie witaminy dla dzieci i minerały. 

Nie można jednak zapomnieć o tym, że dzieci powinny mieć zapewnioną także zbilansowaną dietę. Musi ona być bogata w duże ilości warzyw i owoców. W pierwszych latach życia, w okresie szkolnym i później, lepiej ograniczać słodzone napoje, słodycze i inne niezdrowe przekąski. Mogą one powodować wiele dolegliwości – w tym m.in. nadwagę i otyłość, które mają poważne konsekwencje zdrowotne. Zbilansowana dieta to nie tylko prawidłowa masa ciała, ale także dobry poziom witamin, który będzie wspierał codzienne funkcjonowanie. W ten sposób będzie można także uniknąć częstych infekcji, które dla rodziców i dziecka mogą okazać się prawdziwą zmorą.

Rodzice dbają o swoje dzieci jak tylko mogą, chcąc zapewnić im wszystko to, co jest najlepsze. Mowa tutaj także o minerałach i witaminach, które w pewnej części zapewnia się z codziennymi posiłkami. Warto więc sprawdzić, które suplementy dla dzieci należą do najbardziej polecanych. To dorośli są odpowiedzialni za to, jak w przyszłości dzieci będą mogły się prawidłowo rozwijać. Nikt nie powinien takich tematów bagatelizować.